STUDENT ACHIEVEMENTS

AERONAUTICAL ENGINEERING

Certification in Part modeling -  CATIA V5 by Dassults systems

Sno Roll No Student Name
1 15951A2102 B ADITYA ANURAG
2 15951A2103 AISHWARYA RANI
3 15951A2104 DODDI AISHWARYA RANI
4 15951A2105 MYLE AKHIL JOHN
5 15951A2106 PALADUGULA AKHIL KUMAR
6 15951A2107 M AKHILA
7 15951A2109 KACHAKAYALA ALEKYA
8 15951A2110 ENGLAE ARATHI
9 15951A2112 ABBURI ASHISH BABU
10 15951A2114 PULIMI BHANU TEJA
11 15951A2117 RAVARTHI CHANDRAHAS
12 15951A2118 PAKALAPATI DAIVA KRUPA SHANTHI
13 15951A2119 YAKKALURU DEDEEPYA
14 15951A2121 DURGESH KAMAT
15 15951A2122 SHESAALA GANESH
16 15951A2123 CHANDA GIRISH
17 15951A2125 URJANA GOURAMMA
18 15951A2126 SIVARCHAKA GRUSHNESHWAR
19 15951A2128 BILHARI HARI KISHAN SINGH
20 15951A2129 MODEPALLY HARINI
21 15951A2130 HEMANTH AKHIL KASTURI
22 15951A2131 ANUMALA HINDUSRI REDDY
23 15951A2132 DEVARAKONDA HITESH
24 15951A2133 GORLE JAGADEESH
25 15951A2134 ALLEN JOHN
26 15951A2136 JYOTHI SUSHMA
27 15951A2137 RAMAGIRI KAMAL PAUL
28 15951A2138 PATHAN KARISHMA
29 15951A2139 TIRUVEEDHULA LAKSHMI NAVEEN
30 15951A2140 K MADHURI
31 15951A2141 KODIPALLY MANIKANTA
32 15951A2143 PAHIGARI MANOJ GOUD
33 15951A2147 MITTA VENKATA NAGA CHARAN
34 15951A2149 PATLOLA NIKHILESHWAR
35 15951A2150 NIKITHA RACHEL ANI
36 16955A2101 B JAYA KRISHNAN
37 16955A2102 RAJULADEVI MEGHAN
38 16955A2103 DASARI PAVANKALYAN
39 16955A2104 MD SHAKEEL
40 16955A2107 JAMPALA VENKATESH
41 15951A2153 ANNABATHULA V S N PHANINDRA KUMAR
42 15951A2159 VEMULA RAVICHANDRA
43 15951A2164 GUDURU ROHAN KUMAR
44 15951A2169 GOPAVARAM SAI PRADYUMNA REDDY
45 15951A2170 SANDAPETA SAI VINAY
46 15951A2177 VENNAKULA SHIVA SAI
47 15951A2181 GANGA SRILEKHA
48 15951A2182 KACHAKAYALA SRIMAN
49 15951A2195 VURUMADLA VISHNU
50 15951A2196 VINJANAMPATI YASHWANTH PRAKASH
51 15951A2198 C MAHESH
52 16955A2110 RAJESH

SAE INDIA Aero Design Challenge, Chennai 11,12 &13 July 2018

S.No Roll No Name
1 15951A2170 Sai Vinay Sandapeta
2 15951A2104 D. Aishwarya Rani
3 15951A2110 E.Aarthi
4 15951A2169 G.Sai Pradyumna Reddy
5 15951A2147 Venkata Naga Charan Nath Mitta
6 15951A2136 Jyothi Sushma
7 15951A2139 T. Lakshmi Naveen
8 15951A2150 Nikitha Rachel Ani
9 15951A2119 Y. Deedepya Reddy 
10 15951A2121 Durgesh Kamat
11 16951A2188 G Sravan Kumar
12 16951A2164 B. Sai Durgesh
13 16951A2197 T. Sweshika
14 17951A2110 Arjun Nambiar

Aeronautical Society of INDIA-National Aerospace conceptual Design Competition, Bangalore, 25 August 2018

S.No Roll No Name
15 15951A2170 Sai Vinay Sandapeta
16 15951A2166 Sai Kiran Parre
17 15951A2168 A. Sai Nikhil

Students awards in National level competition 2017

S.No Roll No Name Event Place Date Position
1 15951A2110 E Aarthi            Boeing Competition 2017 IIT Kanpur Jan 01 2017 31
2 15951A2121 Durgesh Kamat
3 15951A2133 Jagadesh
4 15951A2130 Hemanth Akhil
5 15951A2170 Sai Vinay Sandapeta Kalam Innovations 2017 Chennai Feb 22 2017 28
6 15951A2166 Sai Kiran Parre
7 17951A2110 Arjun Nambiar Technozion 2017 NIT Warangal OCT 30 2017 10
8 16951A2164 B.Sai Durgesh
9 16951A2171 Sai Vamshi Buddiga
10 16951A2168 Sai Teja Ponnam
11 16951A21A1 G.Tejender Yadav Boeing Competition 2017 IIT Bombay 31 Dec2017 30
12 16951A21A0 Tarun Sai Kumar Nagisetti
13 16951A21B3 R.MohitRao
14 16951A2176 Y.Sangeethkumar

Students awards in National level competition 2018

S.No Roll No Name Event Place Date Position
1 17951A2110 Arjun Nambiar Technex 2018 IIT Varanasi 17 Feb2018 5
2 17951A2126 Haroon Ahmad Khan
3 17951A2120 Dhatri Naga Mohan
4 17951A2111 Sreeram Asha
5 15951A2170 Sai Vinay Sandapeta National Science Fair 2018 MLRIT Hyderabad Feb 22 2018 2
6 15951A2166 Sai Kiran Parre Mozilla Open Leader 6 Challenge International-Online 11 September
2018
Selected to International from INDIA
7 15951A2170 Sai Vinay Sandapeta

Students awards in National level competition 2018

S.No Roll No Name Event Place Date Position
8 15951A2170 Sai Vinay Sandapeta SAE Aero Design Challenge Chennai 11,12 &13 July 2018 Overall Second position
9 15951A2104 D. Aishwarya Rani
10 15951A2110 E.Aarthi
11 15951A2169 G.Sai Pradyumna Reddy Best Innovation award
12 15951A2147 Venkata Naga Charan Nath Mitta
13 15951A2136 Jyothi Sushma Best Technical award
14 15951A2139 T. Lakshmi Naveen
15 15951A2150 Nikitha Rachel Ani
16 15951A2119 Y. Deedepya Reddy  Best Design Report
award
17 15951A2121 Durgesh Kamat
18 16951A2188 G Sravan Kumar
19 16951A2164 B. Sai Durgesh
20 16951A2197 T. Sweshika
21 17951A2110 Arjun Nambiar
22 15951A2170 Sai Vinay Sandapeta Aeronautical Society of INDIA-National Aerospace conceptual Design Competition Bangalore 25 August 2018 5 Position
23 15951A2166 Sai Kiran Parre
24 15951A2168 A. Sai Nikhil
25 17951A2110 Arjun Namiar TECHNIZION 2019 NIT Warangal 30,31 October 2018 3 Position
26 17951A2108 Anuhya
27 17951A2136 Madhulalasa
28 17951A2152 Netrika
29 17951A2194 Shiva Raj

Boeing Competition 2017, IIT Kanpur, 01 Jan 2017

S.No Roll No Name
1 15951A2110 E Aarthi
2 15951A2121 Durgesh Kamat
3 15951A2133 Jagadesh
4 15951A2130 Hemanth Akhil

APJ Kalam Innovations 2017 by Govt INDIA, Chennai, 22 Feb 2017

S.No Roll No Name
1 15951A2170 Sai Vinay Sandapeta
2 15951A2166 Sai Kiran Parre

Nucleus Tech E-Summit 2017, MLRIT, Hyderabad, 21August 2017

S.No Roll No Name
1 17951A2115 M. Bindu
2 17951A2109 K. Aravind Kumar
3 17951A2122 D. Divya
4 17951A2149 B.Naveen Naidu
5 17951A2101 Aarifa
6 17951A2151 V. Navya Shree
7 17951A2161 M. Pramod
8 17951A2180 C. Sai Priya
9 17951A2108 K.Anuhya
10 17951A2142 M. Sunanda Rajan
11 17951A2153 Nikhila
12 17951A21A8 R. Tejaswini
13 17951A21A8 R. Tejaswini

ATMOS-2017, BITS Pilani, 28 October 2017

S.No Roll No Name
1 17951A2115 M. Bindu
2 17951A2166 K. Rahul
3 17951A2178 V.Sai Chandrasekar
4 17951A2181 P. Partha Sai Reddy
5 17951A2177 K.V.S Ruthvik
6 17951A2171 S. Ram Sai
7 17951A21B4 M.Varun
8 17951A2131 Kavya
9 16951A2116 B.Durga Srinivas
10 16951A2106 J.Archana
11 16951A2113 P.Deepika
12 16951A2122 Harshit Varma
13 16951A2147 T-Preeti
14 16951A2145 K.Pragnya
15 16951A2127 D.Jeevana
16 16951A2131 P.Madhuri
17 16951A2154 U.Sravani
18 17951A2108 K.Anuhya
19 17951A2136 K.Madhulaalasa
20 17951A2122 D.Divya
21 17951A2153 Nikhila Tunguturi
22 16951A21B0 Garima Jain
23 17951A2132 Ch.Keerti Reddy
24 17951A2129 Karim Unisa Begum
25 17951A21A6 A.Swapnika

TECHNOZION, NIT Warangal, 21October 2017

S.No Roll No Name
1 16951A2176 Sangeeth
2 16951A2174 Sampath
3 16951A21A9 S.Vivek
4 16951A2172 Salman
5 16951A21B2 Swaroop
6 16951A21A2 Tarun
7 16951A2165 Sai Kiran
8 16951A2177 Ashutosh
9 16951A21B3 Mohit
10 16951A2176 Siddarth
11 16951A2197 Sweshika
12 16951A2188 Srawan
13 16951A21A0 Tarun
14 16951A2165 Sai Kiran Varam
15 17951A2110 Arjun Nambiar
16 16951A2164 B.Sai Durgesh
17 16951A2171 Sai Vamshi Buddiga
18 16951A2168 Sai Teja Ponnam

TECHFEST 2017, IIT Bombay, 29,30,31 December 2017

S.No Roll No Name
1 16951A2165 Sai Kiran Varam
2 16951A21A1 G.Tejendar Yadav
3 17951A2110 N.Arjun
4 16951A21A0 Tarun
5 16951A2188 Srawan
6 16951A2197 Sweshika
7 16951A2181 Shabaz
8 16951A2191 B.Srikanth
9 16951A2192 M.Srikanth
10 16951A2176 Siddarth
11 16951A21B3 Mohit

Annual Techno-Management Festival, IIT Bhubaneswar 16 February 2018

S.No Roll No Name
1 17951A2142 N.Sunanda Rajan
2 17951A2126 Haroon Ahmed Khan
3 17951A2126 Haroon Ahmed Khan
4 17951A2144 M.Abdul Viquer
5 17951A2132 Ch.Keerti Reddy

Technex, IIT-Varanasi, 17 February 2018

S.No Roll No Name
1 17951A2193 M.Shiva Teja Reddy
2 17951A2194 G.Shivaraj
3 17951A2103 Abishiek
4 17951A2110 Arjun Nambiar
5 17951A2126 Haroon Ahmad Khan
6 17951A2120 Dhatri Naga Mohan
7 17951A2111 Sreeram Asha

National Science Fair 2018, MLRIT Hyderabad, 22 Feb 2018

S.No Roll No Name
1 15951A2170 Sai Vinay Sandapeta
2 15951A2166 Sai Kiran Parre
3 15951A2147 Venkata Naga Charan Nath Mitta

TECHKRITI, IIT Kanpur, 15 March 2018

S.No Roll No Name
1 16951A2186 Simrana Azam
2 16951A21B0 Garima Jain
3 16951A2189 Sravani Eldasari

TECHNOFEST- BOEING, IIT-Bombay, 18 June 2018

S.No Roll No Name
1 16951A2123 A.Hemanth
2 16951A2142 V. Nikhil Priya
3 16951A2108 J.Ayeesha
4 16951A2121 K.Harsha Vardhan
5 16951A2151 K.Rajesh Babu
6 16951A2127 D.Jeevana
7 16951A2133 S.Manoj
8 16951A2141 M.Fathima
9 16951A2106 J.Archana
10 16951A2116 B.Durga
11 16951A2113 P.Deepika
12 16951A2122 Harshit Varnma
13 16951A2137 S.Naresh
14 16951A2149 R.Archana
15 16951A2129 T.Laxman
16 16951A2143 T.Pawan

NUCLEUS TECH E-SUMMIT- 2018, Vardhaman College, 21,22 August 2018

S.No Roll No Name
1 15951A2104 D Aishwarya Rani
2 15951A2110 E Arathi
3 15951A2170 Sai Vinay Sandapeta
4 16951A2179 Sathwik
5 16951A21A0 Tarun
6 16951A2188 Srawan
7 16951A2159 Ritusha
8 16951A2198 Swetha
9 16951A21A1 G.Tejendar Yadav
10 17951A2180 C.Sai Priya
11 17951A2179 Pradyoth

TECHNIZION 2019, NIT WARANGAL 30,31 October 2018

S.No. Roll number NAME
1 17951A2101 Aarifa
2 17951A2131 P. Kavya sri
3 17951A2132 Keerthi Reddy
4 17951A2110 Arjun Nambiar
5 17951A2159 Aaqib
6 17951A2118 Chaitanya Verma
7 17951A2126 Haroon
8 17951A2142 Rajan
9 17951A2103 Abhishek Parinam
10 17951A2197 G S R N Pratyush
11 17951A2120 G.Dhatri Mohana
12 17951A2136 K.Madhulalasa
13 17951A2125 Gunjan Kumari
14 17951A2111 S. Asha
15 17951A2164 PrayukthaBendadi
16 17951A2115 Bindu
17 17951A2194 G.Shiva raj
18 17951A2193 Shiva Teja
19 17951A2144 M. Abdul viqer
20 17951A21C0 Yashaswi
21 17951A2114 Bhanu Priya
22 17951A2122 Divya Govind
23 17951A2152 Netrika Naam
24 16951A2168 P.Saiteja
25 16951A2164 B.Saidurgesh

Boeing Competition 2017, IIT Kanpur, 01 Jan 2017

S.No Roll No Name
1 15951A2110 E Aarthi
2 15951A2121 Durgesh Kamat
3 15951A2133 Jagadesh
4 15951A2130 Hemanth Akhil

AVION E, NIT Warangal, 21October 2017

S.No Roll No Name
1 16951A2176 Sangeeth
2 16951A2174 Sampath
3 16951A21A9 S.Vivek
4 16951A2172 Salman
5 16951A21B2 Swaroop
6 16951A21A2 Tarun
7 16951A2165 Sai Kiran
8 16951A2177 Ashutosh
9 16951A21B3 Mohit
10 16951A2176 Siddarth
11 16951A2197 Sweshika
12 16951A2188 Srawan
13 16951A21A0 Tarun
14 16951A2165 Sai Kiran Varam

Boeing Aero modeling , IIT Bombay, 29 December 2017

S.No Roll No Name
1 16951A2165 Sai Kiran Varam
2 16951A21A1 G.Tejendar Yadav
3 17951A2110 N.Arjun
4 16951A21A0 Tarun
5 16951A2188 Srawan
6 16951A2197 Sweshika
7 16951A2181 Shabaz
8 16951A2191 B.Srikanth
9 16951A2192 M.Srikanth
10 16951A2176 Siddarth
11 16951A21B3 Mohit

Ascension, IIT-Varanasi, 17 February 2018

S.No Roll No Name
1 17951A2193 M.Shiva Teja Reddy
2 17951A2194 G.Shivaraj
3 17951A2103 Abishiek

Skysparks, IIT Kanpur, 15 March 2018

S.No Roll No Name
1 16951A2186 Simrana Azam
2 16951A21B0 Garima Jain
3 16951A2189 Sravani Eldasari

TECHNOFEST- BOEING, IIT-Bombay, 18 June 2018

S.No Roll No Name
1 16951A2123 A.Hemanth
2 16951A2142 V. Nikhil Priya
3 16951A2108 J.Ayeesha
4 16951A2121 K.Harsha Vardhan
5 16951A2151 K.Rajesh Babu
6 16951A2127 D.Jeevana
7 16951A2133 S.Manoj
8 16951A2141 M.Fathima
9 16951A2106 J.Archana
10 16951A2116 B.Durga
11 16951A2113 P.Deepika
12 16951A2122 Harshit Varnma
13 16951A2137 S.Naresh
14 16951A2149 R.Archana
15 16951A2129 T.Laxman
16 16951A2143 T.Pawan

Avion E, NIT WARANGAL 30,31 October 2018

S.No. Roll number NAME
1 17951A2101 Aarifa
2 17951A2131 P. Kavya sri
3 17951A2132 Keerthi Reddy
4 17951A2110 Arjun Nambiar
5 17951A2159 Aaqib
6 17951A2118 Chaitanya Verma
7 17951A2126 Haroon
8 17951A2142 Rajan
9 17951A2103 Abhishek Parinam
10 17951A2197 G S R N Pratyush
11 17951A2120 G.Dhatri Mohana
12 17951A2136 K.Madhulalasa
13 17951A2125 Gunjan Kumari
14 17951A2111 S. Asha
15 17951A2164 PrayukthaBendadi
16 17951A2115 Bindu
17 17951A2194 G.Shiva raj
18 17951A2193 Shiva Teja
19 17951A2144 M. Abdul viqer
20 17951A21C0 Yashaswi
21 17951A2114 Bhanu Priya
22 17951A2122 Divya Govind
23 17951A2152 Netrika Naam
24 16951A2168 P.Saiteja
25 16951A2164 B.Saidurgesh

COMPUTER SCIENCE AND ENGINEERING

  1. Mr. K Sai Sravan (17951A05G0), Mr. Ravi Teja C M S (17951A05D2), Mr. Ch Sai Prakash (17951A05F3), Mr. K Rohan (17951A05D5) has secured first prize in NASA's International Space Apps Challenge pre-qualifier round on 10 - 11 March 2018.
  2. 67 students cleared in CodeVita 2016, a National level TCS coding contest on 27th July, 2016.
  3. 44 students cleared in CodeVita 2018, a National level TCS coding competition and among them 6 students were placed in TCS on 03rd Aug, 2018.
Sl No Reg. No Name of the Student Pay Package
1 15951A0501 Challa Abhilash 7 Lakhs
2 15951A0552 A Hemanth Kumar 3.5 Lakhs
3 15951A0539 N Dheeraj Reddy 3.5 Lakhs
4 15951A0516 P Apoorva 3.5 Lakhs
5 15951A05D7 B Sai Nikhila 3.5 Lakhs
6 15951A05G1 B Sheetal 3.5 Lakhs
  1. Mr. A Eswanth (16951A0540), Mr. Harish (16951A0549), Mr. A Dattatreya (16951A0532) are selected for world finals in ACM-ICPC (Association for Computing Machinery - International Collegiate Programming Contest) international programming competition at Amritapuri, Hindustan University, NITTTR, Kolkata (multisite with UIET Kanpur), IIT Kharagpur and IIITM Gwalior on 5 November, 2017.
  2. Mr. Hemanth Kumar Anumolu (15951A0551), Mr. Abhilash Challa (15951A0501), Mr. Dheeraj Reddy Nakireddy (15951A0539) are selected for ACM-ICPC (Association for Computing Machinery - International Collegiate Programming Contest) Asia Amritapuri, Doublesite Regional Contest on 26 & 27 December 2017.
  3. Mr. Anurag Domala (16951A0519), Mr. Daniel Prem Kumar Golconda (16951A0531),  Mr. Sai Sanketh Ravva (16951A05P9)  are selected for onsite Round of ACM-ICPC (Association for Computing Machinery - International Collegiate Programming Contest) International Programming Competition Asia Kolkata-Kanpur, on 26 & 27 December 2017.
  4. Ms. Ch Aishwarya (16951A0504) has secured I prize in Technical Event "Blind Coding" at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 26 March, 2018.
  5. Mr. Chaitanya Ch (16951A0527), Mr. Deekshith Sagar R (16951A0533), Mr. Jay Karan Telukunta (16951A0556) are selected for onsite Round of ACM-ICPC (Association for Computing Machinery - International Collegiate Programming Contest) International Programming Competition Asia Kolkata-Kanpur, on 26 & 27 December 2017.
  6. Mr. M Nagasri Nikhil (16951A0593) has done his Project training on Study on Networking at BHEL, Hyderabad from 18 June, 2018 to 02 July, 2018.
  1. Ms. K Pavani (16951A05B4) has secured I prize National Level Technical Paper Presentation at MLR Institute of Technology and Management, Hyderabad on 27 & 28 March, 2017.
  2. Ms. Popuri Sri Harshini (16951A05K4) has secured II prize in CONSORTIUM (National Level Technical Paper Presentation) at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 3 November, 2017.
  3. Ms. Mandava Tejaswini (16951A05P3) has secured II prize in CONSORTIUM (National Level Technical Paper Presentation) at Malla Reddy Institute of Technology, Hyderabad on 8 April, 2017.
  4. Mr. Hemanth Venkata Sai (16951A0553) has secured I prize in paper presentation at Marri Laxman Reddy Institute of Technology and Management, Hyderabad on 8 April, 2018.
  5. Mr. Ravi Teja C.M.S (17951A05D2), Mr. Sai Sravan K (17951A05G0) are secured I prize in CONSORTIUM (National Level Technical Paper Presentation) at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 3 November, 2017.
  6. Mr. T Ashish Kumar (16951A0522) has participated a Two day symposium in Code Analytics of TECSTASY 2K16 organized by IT Department, CBIT, Hyderabad on 21 & 22 Dec, 2016.
  1. Mr. Waheed Ahmed (14951A05D4), Ms. Bhanurekha B (14951A05B3), Ms. Srujana P (14951A05F9), Ms. Deeksha Yadav (14951A05C2) are secured second prize in Project Expo at Institute of Aeronautical Engineering on 26 March, 2018.
  2. Ms. B Godha Devi (16951A0543), Ms. B Gouthami (16951A0544) are secured second prize in Project Expo at Institute of Aeronautical Engineering on 2 April 2017.
  3. Mr. K Sai Sravan (17951A05G0), Mr. Ravi Teja C M S (17951A05D2) are secured I prize in Project Expo’17 at Institute of Aeronautical Engineering on 01 May, 2017.
  4. Mr. T Ashish Kumar (16951A0522) presented his project titled FUTURESTIC BIKE in Project Expo’17 at Institute of Aeronautical Engineering on 01 May, 2017.
  5. Mr. CH Sai Prakash (17951A05F3), Mr. K Rohan (17951A05D5) are secured II prize in Project Expo’18 at Institute of Aeronautical Engineering on 28 April, 2018.
  6. Ms. K Pavani (16951A05B4) secured I prize in Project Expo’17 at MLR Institute and Management on 23, 24 Feb, 2018.
  7. Ms. Sannappagari Mythili (16951A0590) has done her Project on Robotics at Path Creators, Hyderabad on May 2017.
  8. Ms. C Keerthana (16951A0566) has done her Project on Robotics at Path Creators, Hyderabad on May 2017.
  1. Ms. Kottem Pavani (16951A05B4) is selected for Internship Program on Internet of Things at Path Creators, Hyderabad from 08 Jan, 2017 to 05 Feb, 2017.
  2. Ms. Mubeena Afreen (16951A0503) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 03 June, 2018 to 02 July, 2018.
  3. Mr. B Aravvind Kumar (16951A0520) is selected for Internship Program on Interactive Mailing System at SS Info Tech, Hyderabad from 01 June, 2018 to 15 July, 2018.
  4. Ms. K Gamya Rithika (16951A0541) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 03 June, 2018 to 02 July, 2018
  5. Ms. K Anima Chowdary (16951A0516) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 03 June, 2018 to 02 July, 2018.
  6. Ms. B Akhila (16951A0516) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 03 June, 2018 to 02 July, 2018.
  7. Mr. D Anurag (16951A0519) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 03 June, 2018 to 02 July, 2018.
  8. Ms. Bhavani (16951A0526) is selected for Internship Program on Machine Learning through Python at Ennoble Technologies, Hyderabad from 03 June, 2018 to 02 July, 2018.
  9. Mr. Hardik (16951A0546) is selected for Internship Program on App Developer at WinWire Technologies, Hyderabad from 04 June, 2018 to 29 June, 2018.
  10. Mr. Karan (16951A0556) is selected for Internship Program on PHP Developer at Ennoble Technologies, Hyderabad from 03 June, 2018 to 02 July, 2018.
  11. Mr. (16951A05) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 03 June, 2018 to 02 July, 2018.
  12. Mr. (16951A05) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 03 June, 2018 to 02 July, 2018.
  13. Ms. Pallempati Likitha (16951A0575) is selected for Winter Internship Program at Azure Skynet, Hyderabad from 01 Dec, 2017 to 30 Dec, 2017.
  14. Mr. T Manoj Kumar Goud (16951A0584) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  15. Mr. P Mohan Sai Kumar (16951A0587) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 18 June, 2018 to 11 July, 2018.
  16. Mr. Pavuluri Nehanth Chowdary (16951A0587) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 18 June, 2018 to 11 July, 2018.
  17. Mr.  Kartik Joshi (16951A0564) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  18. Mr.  Kartik Joshi (16951A0564) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  19. Mr. Nithin Reddy Vaka (16951A05A9) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  20. Mr. Dasi Noel Raju (16951A05B0) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 18 June, 2018 to 11 July, 2018.
  21. Ms. G Neelima (16951A0599) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 18 June, 2018 to 11 July, 2018.
  22. Ms. Sannappagari Mythili (16951A0590) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 18 June, 2018 to 11 July, 2018.
  23. Ms. Talla Pranali (16951A05B6) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  24. Mr.  Nishanth Reddy Ashireddy (16951A05A5) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  25. Ms. Ejjagani Kavya (16951A0565) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  26. Ms. Chandiri Nishitha Reddy (16951A05A6) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  27. Ms. U Nishitha (16951A05A7) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 18 June, 2018 to 11 July, 2018.
  28. Ms. Kshirasagar Niharika (16951A05A1) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 18 June, 2018 to 11 July, 2018.
  29. Mr. Motkuri Kiriti (16951A0569) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  30. Mr. Abdul Khadeer (16951A0567) is selected for Internship Program at Aspirevision Tech Education Pvt. Ltd, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  31. Mr. Perepa Koushik (16951A0570) is selected for Internship Program at Aspirevision Tech Education Pvt. Ltd, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  32. Ms. Pittala Kinnera (16951A0568) is selected for Internship Program at Aspirevision Tech Education Pvt. Ltd, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  33. Ms. Gangapalli Lasya Sriranga (16951A0574) is selected for Internship Program at Aspirevision Tech Education Pvt. Ltd, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  34. Ms. Veeramachaneni Madhurima Sai (16951A0577) is selected for Internship Program at Aspirevision Tech Education Pvt. Ltd, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  35. Ms. Pallempati Likitha (16951A0575) is selected for Internship Program at Aspirevision Tech Education Pvt. Ltd, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  36. Ms. C Keerthana (16951A0566) is selected for Internship Program at Aspirevision Tech Education Pvt. Ltd, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  37. Ms. Gadey Reshma Sundari (16951A05B8) is selected for Internship Program at Aspirevision Tech Education Pvt. Ltd, Hyderabad on Student Management System from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  38. Ms. Koyyada Prashanthi (16951A05B7) is selected for Internship Program at Aspirevision Tech Education Pvt. Ltd, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  39. Ms. P Naag Veni (16951A0591) is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  40. Mr. Perepa Koushik (16951A0570) is selected for Internship Program at Aspirevision Tech Education Pvt. Ltd, Hyderabad from 10 June, 2018 to 10 July, 2018.
  41. Mr.  Veeraghanta Mohan Kalyan (16951A0586) is selected for Internship Program at ECIL, Hyderabad from 10 June, 2018 to 10 July, 2018.
  42. Mr.  T Dhanush (16951A0535) is selected for Internship Program at ECIL, Hyderabad from 20 June, 2018 to 19 July, 2018.
  43. Mr. T Nikhil Yadav (16951A05A2) is selected for Internship Program at ECIL, Hyderabad from 10 June, 2018 to 10 July, 2018.
  44. Ms. Kottem Pavani (16951A05B4) is selected for Internship Program on Aashaar Based Online Voting System in Android at ECIL, Hyderabad from 21 June, 2018 to 20 July, 2018.
  45. Mr. T Pradeep Gopal Patnaik (16951A05B5) is selected for Internship Program at ECIL, Hyderabad from 30 December, 2017 to 30 Jan, 2018.
  46. Ms. Konika Mallik (16951A0581) is selected for Internship Program on ASP .NET at CYIENT, Hitech City, Madhapur, Hyderabad from 26 June, 2018 to 05 Aug, 2018.
  47. Ms. Konika Mallik (16951A0581) is done her work from home Internship Program on Content Writing at Make Me Builder (OPC) Pvt. Ltd., Haryana during July 2018.
  48. Mr. M Nagasri Nikhil (16951A0593) is selected for Internship Program at BHEL, Hyderabad from 30 December, 2017 to 30 Jan, 2018.
  49. Mr. D Mahender Reddy (15951A05P9) is selected for Internship Program at Ordinance Factory, Hyderabad from 15 June, 2018 to 30 July, 2018.
  50. Ms. Tanya Sharma (15951A05L0) is selected for Internship Program at Path Creators Company, Hyderabad from 15 July, 2017 to 15 Aug, 2017.
  51. Mr. L Rohith (15951A05C6) is selected for Internship Program at Path Creators Company, Hyderabad from15 July, 2017 to 14 Aug, 2017.
  52. Mr. B Rohith Chandra (15951A05C5) is selected for Internship Program at Ordinance Factory, Hyderabad from 29 June, 2017 to 13 July, 2017.
  53. Mr. G Uday Kiran (14951A05F7) is selected for Internship Program at Ordinance Factory, Hyderabad from 29 June, 2017 to 14 July, 2017.
  54. Ms. M Vaishnavi (15951A05L9) is selected for Internship Program at Electronics Corporation of India Limited, Hyderabad from 21 June, 2017 to 12 July, 2017.
  55. Mr. V Trinath (15951A05L8) is selected for Internship Program at Electronics Corporation of India Limited, Hyderabad from 21 June, 2017 to 12 July, 2017.
  56. Mr. G Venkata Ujwal Sai (15951A05M9) is selected for Internship Program at Electronics Corporation of India Limited, Hyderabad from 21 June, 2017 to 12 July, 2017.
  57. Mr. Y Yogesh Reddy (15951A05P3) is selected for Internship Program at Electronics Corporation of India Limited, Hyderabad from 21 June, 2017 to 12 July, 2017.
  58. Mr. Aitha Sairam (15951A05E6) is selected for Internship Program at Electronics Corporation of India Limited, Hyderabad from 20 June, 2017 to 13 July, 2017.
  59. Mr. G Sai Krishna Kaushik (15951A05D2) is selected for Internship Program at Electronics Corporation of India Limited, Hyderabad from 20 June, 2017 to 13 July, 2017.
  60. Ms. V Shreya (15951A05H4) is selected for Internship Program at Electronics Corporation of India Limited, Hyderabad from 15 June, 2017 to 14 July, 2017.
  61. Mr. Yalamanchili Tharun (15951A05L5) is selected for Internship Program at Ordinance Factory, Hyderabad from 20 June, 2017 to 15 July, 2017.
  62. Mr. G Sai Eshwar Reddy (15951A05C9) is selected for Internship Program at       BHEL (Bharat Heavy Electricals Limited), Hyderabad from 09 June, 2017 to 24 June, 2017.
  63. Mr. Sheetal Bhyravajousla (15951A05G1) is selected for Internship Program at AVID IT Solutions (p) Ltd, Hyderabad from 22 May, 2017 to 05 July, 2017.
  64. Mr. A Hemanth Venkata Sai is selected for Internship Program at Ennoble Technologies, Hyderabad from 18 June, 2018 to 11 July, 2018.
  65. Mr. T Ashish Kumar (16951A0522) is selected for Internship Program at AVEGA Innovations, Hyderabad from 07 June, 2017 to 06 July, 2017.
  66. Mr. Karan (16951A0556) is completed his Internship project on A web Application named ID De-registration at ITC Limited, Hyderabad from 27 June, 2018 to 26 July, 2018.
  1. Mr. B Aravind (16951A0520) has done his certification on C++ and Core Java at APEX Computer Education, Warangal from March 2017 to July 2017.
  2. Ms.  Pallempati Likitha (16951A0575) has done her certification on Android Application Development at Azure Skynet, Hyderabad from 24 Dec, 2017 to 30 Dec, 2017.
  3. Ms. Alekya (16951A0513) has done her certification on PHP at VSS Institute of Computer Technologies, Hyderabad from 13 June, 2018 to 10 July, 2018.
  4. Ms. CH Aishwarya (16951A0504) has done her certification on Web Development through Internshala Training from 27 Nov, 2017 to 07 Jan, 2018.
  5. Mr. Karan (16951A0556) has done his certification on C# at Sololern (online) on 13 August, 2018.
  6. Mr. R Dheekshit Sagar (16951A0533) has done his certification on PHP through online from 28 May, 2018 to 07 July, 2018.
  7. Mr. A Eswanth (16951A0540) has done his certification on PHP through online from 28 May, 2018 to 07 July, 2018.
  8. Ms. P Harika (16951A0548) has done her certification on C Language at GCS Institute of Computer Technologies, Hyderabad from 02 June, 2016 to 21 June, 2016.
  9. Mr. T Ashish Kumar (16951A0522) has done his certification through online on Cyber Awareness Foundation at Eckovation on 21 Jan, 2018.
  10. Mr. R Haswanth (16951A0552) has done his certification on PHP with Java Script through online from 28 May, 2018 to 07 July, 2018.
  11. Mr. Jaswanth (16951A0555) has done his certification on PHP with Java Script through online from 28 May, 2018 to 07 July, 2018.
  12. Mr. T Ashish Kumar (16951A0522) has done his certification on Basics of Digital Marketing at Manipal Pro Learn on 30 April, 2018.
  13. Ms. B Bhavani (16951A0526) has done her certificate program on Machine Learning with Python & IBM DSX at Smartbridge, Hyderabad from 22 June, 2018.
  14. Ms. P Harika (16951A0548) has done her certification on C++ Programming for a month at Datadot, Hyderabad on Oct 2017.
  15. Ms.  Pallempati Likitha (16951A0575) has done her certification on Core Java at Aspirevision Tech Education, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  16. Mr. T Ashish Kumar (16951A0522) has done his certificate on Programming Using Java at Manipal Pro Learn on 15 April, 2018.
  17. Ms. Pittala Kinnera (16951A0568) has done her certificate on Core Java at Aspirevision Tech Education, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  18. Ms. C Keerthana (16951A0566) has done her certificate on Core Java at Aspirevision Tech Education, Hyderabad from 13 June, 2018 to 03 July, 2018.
  19. Mr. T Ashish Kumar (16951A0522) has done his certification program on Startupindia Learning Program at Invest India, New Delhi on 02 Jan, 2018.
  20. Mr. T Ashish Kumar (16951A0522) has done his certificate through online on Social Media Marketing at eMarketing Institute on 13 Feb, 2018.
  21. Mr. T Ashish Kumar (16951A0522) has done his certificate program on HTML & CSS3 Fundamental and Networking Fundamentals at Microsoft Virtual Academy, Hyderabad on 21 Feb, 2018.
  22. Ms. Sannappagari Mythili (16951A0590) has done her certificate program on Digital Marketing Workshop at Digital Vidya, June 2018.
  1. Mr. T Ashish Kumar (16951A0522) has participated in one day workshop on Web Development & Hosting conducted by 42Spirit at Springboard, Hyderabad on 22 October, 2017.
  2. Ms. P Harika (16951A0548) has participated in the event DEBUGGING held at MLRIT & M on 27 & 28 March, 2017.
  3. Mr. T Ashish Kumar (16951A0522) has participated in the event DEBUGGING held at MLRIT & M on 27 & 28 March, 2017.
  4. Ms. P Harika (16951A0548) has participated in Two days workshop on Android Application Development at IARE, Hyderabad from 31 Aug, 2017 to 01 Sept, 2017.
  5. Ms.  K Pavani (16951A05B4) has participated in Two days workshop on Android Application Development conducted by IARE, Hyderabad organized by Azure Skynet Solutions Pvt. Ltd. In association with ELAN & NVISION – IIT Hyderabad on 31 Sept & 01 Aug, 2017.
  6. Ms. Keerthana Chinthakunta (16951A0566), Ms. Kiriti M (16951A0569), Ms. Konika Mallik (16951A0581) are selected for onsite Round of ACM-ICPC (Association for Computing Machinery - International Collegiate Programming Contest) International Programming Competition Asia Kolkata-Kanpur, on 26 & 27 December 2017.
  7. Mr. B Aravind (16951A0520) has participated Android Workshop at APEX Computer Education, Warangal on 23 & 24 December, 2017.
  8. Ms. P Harika (16951A0548) has participated in the Inter College Round of AVISHKAR 2K17 conducted by IEEE – VBIT SB at Vignana Bharathi Institute of Technology, Hyderabad on 25 March, 2017.
  9. Mr. T Ashish Kumar (16951A0522) has participated in Two days workshop on Artificial Intelligence with Machine Learning conducted by Technophilia Solutions at IIT, Bombay on 01 & 02 Sept, 2018.
  10. Mr. Saiteja Penti (16951A05G6), Mr. G Sai Ruchith Reddy (16951A05G4), Mr. Sai Deepak T  are selected for onsite Round of ACM-ICPC (Association for Computing Machinery - International Collegiate Programming Contest) International Programming Competition Asia Kolkata-Kanpur, on 26 & 27 December 2017.
  11. Ms. P Harika (16951A0548) has attended in TEDx event hosted by TEDxIARE, Hyderabad on 26 March, 2018.
  12. Ms.  Pallempati Likitha (16951A0575) has participated in Two days workshop on Android Application Development conducted by IARE, Hyderabad organized by Azure Skynet Solutions Pvt. Ltd. In association with ELAN & NVISION – IIT Hyderabad on 31 Sept & 01 Aug, 2017.
  13. Ms.  Pallempati Likitha (16951A0575) has attended a Two day workshop on Internet of Things at ATMOS 2017, BITS PILANI Hyderabad Campus on 28 & 29 Oct, 2017.
  14. Ms. Pittala Kinnera (16951A0568) has attended a Two days workshop on Ethical Hacking at ATMOS 2017, BITS PILANI Hyderabad Campus on 27 & 28 Oct, 2017.
  15. Ms. C Keerthana (16951A0566) has attended a Two day workshop on Internet of Things at ATMOS 2017, BITS PILANI Hyderabad Campus on 28 & 29 Oct, 2017.
  16. Mr. T Ashish Kumar (16951A0522) has participated in Dream Works event at ATMOS 2016, BITS PILANI Hyderabad Campus on 30 Oct, 2017.
  17. Ms. K Pavani (16951A05B4) has attended a Two days workshop on Ethical Hacking at ATMOS 2017, BITS PILANI Hyderabad Campus on 27 & 28 Oct, 2017.
  18. Mr. T Ashish Kumar (16951A0522) has undergoing Campus Ambassador Program held at Birla Institute of Science and Technology from 01st Jan, 2018 to 20th Feb, 2018.
  19. Mr. T Ashish Kumar (16951A0522) has attended a One day workshop on Android App Dev at Felicity 2018, Hyderabad on 28 Jan, 2018.

INFORMATION TECHNOLOGY

  1. Ms. S V N S Sravani (16951A1251) and Ms. V Sai Meghana (16951A1236) has presented a poster titled Lost On Campus in Project Expo’ 18 held at Institute of Aeronautical Engineering on 28 April, 2018.
  2. Team WM1198 with members Ms. Devireddy Monica Sai (15951A1220), Mr. Rahul Banerjee (15951A1229), Mr. P Janardhan Reddy (15951A1213) selected for Meshmerize Wildcard Round for the line follower bot design at Techfest, conducted at IIT Bombay on 29 December, 2017.
  3. Ms. C Mounika (14951A1220),  Ms. N.Bindu Pragnya (14951A1207) secured second prize in Project Expo at A National level Technical Symposium, MEDHANVESH-17 organized by BVRIT Hyderabad College of Engineering for Women, Hyderabad.
  4. Ms. S V N S Sravani (16951A1251) and Ms. V Sai Meghana (16951A1236) has presented a poster titled My Driver in Project Expo’ 17 held at Institute of Aeronautical Engineering on 01 May, 2017.
  1. Ms. Pabbathi Srujana (15951A1246) qualified for Round 2 of the HackWithInfy, organized by Infosys from July 09 – August 20, 2018.
  2. Mr. Rajkumar Telukunta (15951A1230) won the third prize in Build IT coding contest held at Institute of Aeronautical Engineering on 18 January, 2018.
  1. Ms. Akhila Obilisetty (16951A1202) has been selected for Youth Speak Forum 2018 organized by AIESEC, Hyderabad.
  2. Ms. Akhila Obilisetty (16951A1202) has been selected for AIESEC Regional Youth Leadership Conference 2018, scheduled from 28 August, 2018 to 3rd September 2018, held at Ramee Guest Line Hotels and Resorts, Bengaluru.
  3. Mr. Savyansh Singh (16951A1238) has participated in one of the UNITED NATION GOALS goal #9 (Industry Innovation and Infrastructure) in Entrepreneurship in the realization peak year 18/19 and completed the project through working in two of the leading institutions of Robotics: Catalyst and smart peak from 3 June to 13 July 2018.
  4. Ms.VAnusha (17951A1207) has participated in the event CBIT Model United Nations 2018 held at Hyderabad from 31-08-2018 to 02-09-2018.
  5. Mr. Savyansh Singh (16951A1238) has participated as an intern in the inaugural edition of the International Blockchain Congress, held on 3rd and 4th of August, 2018 at HICC, Hyderabad, India.
  6. Mr. Dinesh S (15951A1207), Ms. J Jacqueline (15951A1211), Ms. Kameshwari (15951A1214), Ms. KMallika (15951A1216), Ms. G.Padmavathi Shilpa (15951A1221), Mr. Guda Praveen Kumar (15951A1227), Ms. M Preethi (15951A1228), Ms. P Sahithi (15951A1231), Mr. Sai Charan (15951A1234), Ms. M UdaySri (15951A1250) have attended webinar on “Resume Building Skills” held on 12 March, 2018 as part of INSPIRE-Mentorship program.
  7. Mr. Dinesh S (15951A1207), Ms. J Jacqueline (15951A1211), Ms. Kameshwari (15951A1214), Ms. KMallika (15951A1216), Ms. G.Padmavathi Shilpa (15951A1221), Mr. Guda Praveen Kumar (15951A1227), Ms. M Preethi (15951A1228), Ms. P Sahithi (15951A1231), Mr. Sai Charan (15951A1234), Ms. M UdaySri (15951A1250)  went to industrial visit at Infosys SEZ Campus, Ghatkesar, Hyderabad on 19 January, 2018 as part of INSPIRE-Mentorship program.
  8. Mr. B Sai Praveen (15951A1236) and Mr. Rahul Banerjee (15951A1229) organized Two day workshop on Android application development from 31-08-2017 to 01-09-2017.
  9. Mr. Dinesh Sutrave (15951A1207) organized Two day workshop on Ethical Hacking from 02-11-2017 to 03-11-2017.
  10. Ms. Devireddy Monica Sai (15951A1220) has participated in “Touch The Jovian Moon contest” conducted by Liquid Propolson System Centre, Vellamala, Trivandrum, Kerala.
  11. Ms. P. Mokshitha (17951A1242) participated in a three day workshop on “Internet of Things (IOT)” organized by IFDE Info Tech from 01-11-2017 to 03-11-2017 at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad.
  12. Mr. T Nikhitha Reddy (16951A1222) participated in two day workshop on “Android Application Development” organized by ELAN & NVISION at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad from 31 August 2017 to 01 September, 2017.
  13. Mr. K. Anirudh (17951A1205) participated in a three day workshop on “Internet of Things (IOT)” organized by IFDE Info Tech from 01-11-2017 to 03-11-2017 at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad.
  14. Ms. V Sai Meghana (16951A1236) participated in two day workshop on “Android Application Development” organized by ELAN & NVISION at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad from 31 August 2017 to 01 September, 2017.
  15. Ms. Devireddy Monica Sai (15951A1220) participated in IEEE CSIS 18 Symposium at Sambodhi retreat, Gaya, Bhihar, during the period 16-03-2018 to 18-03-2018
  16. Ms. V Pragnya (16951A1259) participated in two day workshop on “Android Application Development” organized by ELAN & NVISION at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad from 31 August 2017 to 01 September, 2017.
  17. Ms. K Sri Laxmi (16951A1240) participated in two day workshop on “Android Application Development” organized by ELAN & NVISION at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad from 31 August 2017 to 01 September, 2017.
  18. Ms. P Sahithi (15951A1231) participated in IEEE CSIS 18 Symposium at Sambodhi retreat, Gaya, Bhihar, during the period 16-03-2018 to 18-03-2018.
  19. Ms. Pallavi Dash (16951A1225) participated in two day workshop on “Android Application Development” organized by ELAN & NVISION at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad from 31 August 2017 to 01 September, 2017.
  20. Ms. SVNS Sravani (16951A1251) participated in two day workshop on “Android Application Development” organized by ELAN & NVISION at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad from 31 August 2017 to 01 September, 2017.
  21. Ms. Raavi Rajya Lakshmi (16951A1230) participated in two day workshop on “Android Application Development” organized by ELAN & NVISION at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad from 31 August 2017 to 01 September, 2017.
  22. Mr. Savyansh Singh (16951A1238) participated in two day workshop on “Android Application Development” organized by ELAN & NVISION at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad from 31 August 2017 to 01 September, 2017.
  23. Mr. R Sai Prasad (16951A1256) participated in two day workshop on “Android Application Development” organized by ELAN & NVISION at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad from 31 August 2017 to 01 September, 2017.
  24. Mr. Vaddi Lokeshwar (16951A1212) attended the workshop on “Ethical Hacking” on 27th to 28th October at ATMOS 2017, the National Techno-Management Festival of BITS Pilani Hyderabad Campus.
  25. Ms. S V N S Sravani (16951A1251) has attended the workshop on “Internet of Things” on 28th to 29th October at ATMOS 2017, the National Techno-Management Festival of BITS Pilani Hyderabad Campus.
  26. Ms. Raavi Rajya Lakshmi (16951A1230) participated in Galactic Problem – Solver, International Space Apps Challenge conducted on March 10th and 11th, 2018.
  27. Ms. Sri Sindhu Manduri (16951A1242) participated in Galactic Problem – Solver, International Space Apps Challenge conducted on March 10th and 11th, 2018.
  28. Mr. Savyansh Singh (16951A1238) participated in 2 days workshop on Ethical Hacking & Cyber Security organized by Valuetrix at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad from November 2 & 3, 2017.
  29. Ms. V Anusha (17951A1207) participated in Galactic Problem – Solver, International Space Apps Challenge conducted on March 10th and 11th, 2018.
  30. Ms. V Anusha (17951A1207) participated in the event CODE WARS in CONSORTIUM 2017 organized by Department of Information Technology, Institute of Aeronautical Engineering.
  31. Mr.K. Anirudh (17951A1205) attended two day Entrepreneurship Summit conducted at MLRIT, Hyderabad on 21st and 22nd August, 2017 jointly organized by Nucieus Tech and SUMVN.
  32. Ms. M Harshitha Reddy (17951A1220) participated in 2 days workshop on Ethical Hacking & Cyber Security organized by Valuetrix at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad from  November 2 & 3, 2017.
  33. Mr. Dandi Nikhil Vishnu Sai (17951A1246) participated in Galactic Problem – Solver, International Space Apps Challenge conducted on March 10th and 11th, 2018.
  34. Mr. Rahul Banerjee (15951A1229) participated in “Ethical Hacking” workshop held at IIT Hyderabad, from 24-09-2016 to 25-09-2016.
  35. Ms. N.Bindu Pragnya (14951A1207) secured second prize in Project Expo at A National level Technical Symposium, MEDHANVESH-17 organized by BVRIT Hyderabad College of Engineering for Women, Hyderabad.
  36. Ms. C Mounika (14951A1220) secured second prize in Project Expo at A National level Technical Symposium, MEDHANVESH-17 organized by BVRIT Hyderabad College of Engineering for Women, Hyderabad.
  37. Mr. Vaddi Lokeshwar (16951A1212) successfully completed “Robotics Workshop” on   26-10-2016 organized by Path Creators.
  38. Mr. Savyansh Singh (16951A1238) successfully completed “Robotics Workshop” on 26-10-2016 organized by Path Creators.
  39. Ms. G V S N L Apoorva (16951A1252) successfully completed “Robotics Workshop” on 27 July, 2016 organized by Path Creators.
  40. Mr. Sai Prasad Rekha (16951A1256) participated in the Inter College Round of AVISHKAR 2K17 conducted by IEEE – VBIT SB on 25 March, 2017 at Vignana Bharathi Institute of Technology, Ghatkesar, Hyderabad.
  41. Mr. G Praveen Kumar (15951A1227) won 1st Prize in “Technical Quiz”   at Valorous 2K16 organized at Marri Laxman Reddy Institute of Technology and Management. Hyderabad on 16-03-2016 and 17-03-2016.
  42. Mr. G Praveen Kumar (15951A1227) won  3rd Place in “Crypt Ur Mind”  at Institute of Aeronautical Engineering college, Hyderabad on 23-09-2015
  43. Mr. G Praveen Kumar (15951A1227) won  3rd Place in “Crypt Ur Mind”  at Institute of Aeronautical Engineering college, Hyderabad on 23-09-2015
  44. Mr. Rahul Banerjee  (15951A1229) participated in QUIZZOTIC V 6.0 at Osmania University, Hyderabad on 21-03-2016
  45. Mr. S Dinesh (15951A1207) participated in QUIZZOTIC V 6.0 at Osmania University, Hyderabad on 21-03-2016.
  1. Ms. G V S N L Apoorva (16951A1252) participated as volunteer in the donor recruitment drive organized by Datri Blood Stem Cell Donors Registry, Chennai at Institute of Aeronautical Engineering on 14 April, 2018.
  2. Ms. Pallavi Dash (16951A1225) secured winner prize in Oppo Hyderabad Times Fresh Face 2017 auditions organized at MLR Institute of Technology.
  3. Ms. Pallavi Dash (16951A1225) stood among one of 22 finalists of Oppo Hyderabad Times Fresh Face 2017.
  4. Mr. K. Anirudh (17951A1205) donated blood at Institute of Aeronautical Engineering on 24 November, 2017 organized by HDFC Bank Ltd and Indian Red Cross Society. 
  5. Ms. Pallavi Dash (16951A1225) attended Terpsichore in Group Dance Competition at Pearl’18, the National Annual Cultural Festival of BITS Pilani Hyderabad Campus.
  6. Ms. Akhila Obilisetty (16951A1202) attended Pearl Jam Competition at Pearl’18, the National Annual Cultural Festival of BITS Pilani Hyderabad Campus.
  7. Ms. Akhila Obilisetty (16951A1202) attended Jhankaar Competition at Pearl’18, the National Annual Cultural Festival of BITS Pilani Hyderabad Campus.
  8. Ms. Akhila Obilisetty (16951A1202) secured second runner-up in Singing at Oppo Hyderabad Times Fresh Face 2017 organized at Inorbit Mall, Hyderabad.
  9. Ms. Pallavi Dash (16951A1225) secured winner prize in Nina Dance Pursuit organized by Ninabandwagon, at MLR Institute of Technology on 23 August, 2017.
  10. Ms. Pallavi Dash (16951A1225) secured second prize in Dance competitions in 17th Annual Day Celebrations, Spandana 2K17 at Institute of Aeronautical Engineering on 07 April, 2017.
  1. Mr. P.Kameshwar  (14951A1213) has presented a paper entitled “An Enhanced Aesculapian Management System”, in National Conference on Research Advancements in Computational Informatics and published in International Journal of Pure and Applied Mathematics, Vol. 119,Number 14,June 2018, pp 573-579, (ISSN: 1314-3395, Impact Factor: 0.23,SCOPUS Indexed)
  2. Mr. P.Kameshwar  (14951A1213) and Mr. Vishal  (14951A1250) have presented a paper entitled,“ An User-Friendly Recital Teller System” in National Conference on Research Advancements in Computational Informatics and   published in International Journal of Pure and Applied Mathematics, Vol.119, Number 14,July 2018, pp 1801-1805,(ISSN:1314-3395,Impact Factor:0.23,SCOPUS Indexed)
  3. Mr. P.Kameshwar  (14951A1213), Ms. N.Bindu Pragnya ((14951A1207)  have presented a paper entitled “ An Android based Smart Prescription in Medical Field”, in National Conference on Research Advancements in Computational Informatics and  published in International Journal of Engineering Research in   Computer Science and Engineering, Issue 4, April 2018, pp 61-63, RACI 2018 (ISSN: 2394-2320) .
  4. Ms. C. Mounika (14951A1220) has presented a paper entitled “Visualization of Web Page Ranking”, in National Conference on Research Advancements in Computational Informatics and published in International Journal of Engineering Research in Computer Science and Engineering (IJERCSE) Vol 5, Issue 4, April 2018, .ISSN (Online) 2394-2320.
  5. Ms. C. Mounika (14951A1220) presented a paper entitled An Android Based PC Controller Using WIFI with paper code: ICMAE-152 in International Conference on Materials, Applied Physics and Engineering (ICMAE) -2018 organized at Effotel Hotel Indore, Sector C Indore, Madhya Pradesh, India during 3rd and 4th June, 2018.
  1. Mr. Savyansh Singh (16951A1238) completed 3 weeks from 20 June, 2018 to 12 July, 2018 and internship with excellence in robotics as assistant instructor working with “Smart Peek Academy” in Port Said Egypt as a part of AIESEC program in Egypt “global volunteers”.
  2. Mr. S. Sai Kiran Reddy (16951A1234) done internship on “Aadhar Based Online Voting System” in Java at Electronics Corporation of India Limited, Hyderabad from 13 June, 2018 to 12 July,2018.
  3. Mr. Rahul Banerjee (15951A1229) secured Web Development internship at Sati Exports India Private Limited through Internshala - India's No. 1 internship platform.
  4. Ms. R Rajya Lakshmi (16951A1230), Ms. Sri Sindhu Manduri (16951A1242) completed the project titled “Ennoble Training Management Software” at Ennoble Technologies Pvt. Ltd, Hyderabad during the period from 18 June, 2018 to 11 July, 2018.
  5. Ms. M. Sangeetha (17951A1273) selected for Internship at Supraja Technologies, (a unit of Linesha Media Tech Pvt Ltd), Vijayawada.
  6. Ms. B. Venkata Sravya (17951A12A4) selected for Internship at Supraja Technologies, (a unit of Linesha Media Tech Pvt Ltd), Vijayawada.
  7. Mr. Digvijay Raghav (17951A1217) selected for Internship at Supraja Technologies, (a unit of Linesha Media Tech Pvt Ltd), Vijayawada.
  8. Mr. S. Sai Kiran Reddy (16951A1234) selected for Internship at Supraja Technologies, (a unit of Linesha Media Tech Pvt Ltd), Vijayawada.
  9. Mr. B. Pavan Kumar (16951A1226) selected for Internship at Supraja Technologies, (a unit of Linesha Media Tech Pvt Ltd), Vijayawada.
  10. Mr. Savyansh Singh (16951A1238) selected for Internship at Supraja Technologies, (a unit of Linesha Media Tech Pvt Ltd), Vijayawada.
  11. Ms. Sri Sindhu Manduri (16951A1242) selected for Internship at Supraja Technologies, (a unit of Linesha Media Tech Pvt Ltd), Vijayawada.
  12. Mr. Savyansh Singh (16951A1238) selected to participate in and volunteer for the cultural project organized by AIESEC in Egypt starting from June 3rd till July 15th, 2018.
  13. Mr. Dinesh S (15951A1207), Ms. J Jacqueline (15951A1211), Ms. Kameshwari (15951A1214), Ms. KMallika (15951A1216), Ms. G.Padmavathi Shilpa (15951A1221), Mr. Guda Praveen Kumar (15951A1227), Ms. M Preethi (15951A1228), Ms. P Sahithi (15951A1231), Mr. Sai Charan (15951A1234), Ms. M UdaySri (15951A1250) selected for INSPIRE Mentorship Program at Infosys SEZ, Hyderabad.
  14. Mr. Dinesh Sutrav (15951A1207), Mr. B Sai Praveen (15951A1236) and Mr. Raj Kumar Telukunta (15951A1230) successfully completed winter internship in the field of Android Application Development under the guidance of Mr. A Shashank at Azure Skynet Pvt. Ltd in association with ELAN & NVISION – IIT Hyderabad from 24 December, 2017 to 30 December, 2017.
  15. Mr. B. Sai Praveen (15951A1236) completed one month internship program on Android Game Development from 15 August, 2017 to 15 September, 2017 at Path Creators Company, Hyderabad.
  16. Ms. T. Gouthami (13951A1205) got the internship opportunity at Zenopsys Technologies, Bengaluru.
  1. Ms. M. Sushmitha (15951A1248), participated in Yoga Competition held at Uttarpradesh, India from 23-10-2017 to 30-10-2017
  2. Ms. M Sushmitha (15951A1248), participated in 4th Telangana State Yogasan Sports Championship-2017, held at Dr.B.R Ambedkar Stadium, Karimnagar from 22-09-2017 to 24-09-2017 and secured first place.
  3. Ms. M Sushmitha (15951A1248), participated in Inter School/District Yoga Champion Ship, held at Siddhartha Public School, Medchal on 05-08-2017 and secured merit certificate.
  4. Ms. M Sushmitha (15951A1248) participated in Inter University Yoga Tournament conducted  at JNTU Hyderabad, Hyderabad on 16-03-2017.
  5. Ms. M Sushmitha (15951A1248) participated in 3rd Telangana State Yogasan Sports, conducted by Yoga Association of Adilabad District, Telangana from 08-09-2016 to 10-09-2016 and secured 3rd place.
  1. Ms. Sravani SVNS (16951A1251) completed a six weeks online summer training on Web Development at Internshala Trainings from 1st June, 2018 to 12th July, 2018
  2. Ms. V Pragnya (16951A1259) completed the course on Entrepreneurship from August 2018 to September 2018, at MYCAPTAIN.
  3. Ms. Raavi Rajya Lakshmi (16951A1230) completed Microsoft Technology Associate for “HTML5 Application Development Fundamentals” from Microsoft Technology Associate on 07 July, 2018.
  4. Mr. Vaddi Lokeshwar (16951A1212) attended a 3 credit course titled “Programming in C” at NIIT Yuva Jyothi, under NSDC on 08 August, 2016.
  5. Ms. K Sri Laxmi (16951A1240) completed two months course on Python conducted by SSSIT, and placed in ‘A’ grade on 11 August, 2018.
  6. Ms. Sri Sindhu Manduri (16951A1242) completed two months course on Python conducted by SSSIT, and placed in ‘A’ grade on 11 August, 2018.
  7. Mr. Aravind (16951A0520) has done his certification on C++ and Core Java at APEX Computer Education, Warangal from March 2017 to July 2017.

ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

  1. Mr. Siripuram Mohan Rao (14951A0477) of IV year won 3rd place in paper presentation on the title of Artificial Intelligence for speech recognition at BITS Pilani Hyderabad on 27-10-2017.
  2. Mr. Cholker Ajay Kumar (14951A0457), Mr. Vemula Arunkumar (14951A0463) of IV year won 2nd place in paper presentation on the title of Augmented Reality at VNR VJIT Hyderabad from 05-02-2018 to 07-02-2018.
  3. Mr. Routhu Vasanthi Latha (14951A04B0), of IV year won 3rd place in paper presentation on the title of Medical uses of Nanotechnology at JB Institute of Engineering and Technology Hyderabad from 19-03-2018 to 21-03-2018.
  4. Mr. Siddam Ravi Kumar Reddy (14951A0487), Mr. Suthrala Uday Kumar (14951A04A9) of IV year won 3rd place in paper presentation on the title of Gesture Based Robotic Vehicle Using Sixth Sense Technology at Vasavi College of Engineering Hyderabad from 15-03-2018 to 17-03-2018.
  5. Mr. Landa Akhil (15951A0407) of III year won 2nd place in paper presentation on the title of Device to Device Communication at MVSR Engineering College Hyderabad from 14-03-2018 to 15-03-2018.
  6. Ms. Nirupama 15951A04A3), Ms .N Harshitha(15951A0461) of III year won 1st  place in paper presentation on the title of Internet of Things at Sphoorthy Engineering College Hyderabad on 10-03-2018.
  7. Ms. Bhukya Aruna (15951A0418) of III year won 3rd place in paper presentation on the title of Next Generation Wireless Communication at Vidya Jyothi Institute of Technology Hyderabad from 27-03-2018 to 28-03-2018.
  8. Ms. Kondala Dinesh Babu (15951A0443) of III year won 3rd place in paper presentation on the title of Smart Antenna Technology at Aditya College of Engineering Madanapalle on 15-03-2018.
  9. Mr. Jalla Madhu Kiran (15951A0487) of III year won 3rd place in paper presentation on the title of Machine Learning at TJS Engineering College Chennai on 17-03-2018.
  10. Mr. P Akhil (13951A04A5) of IV year won 2nd place in paper presentation on the title of “Securing Underwater Wireless Communication Networks” at Vignana Bharathi Institute of Technology, Hyderabad on 25th Mar 2017.
  11. Mr. Baja Rajender (14951A0485) of III year won 3rd place in paper presentation on the title of “Embedded System in Automobiles” at CVSR College of Engineering, Hyderabad on 17th Mar 2017.
  12. Mr. R Srinivas Teja (13951A04D7) of IV year won 3rd place in paper presentation on the title of “Human-Robot Interaction” at CBIT, Hyderabad on 22nd Oct 2016.
  13. Mr. Mahipath Sai Rakesh (14951A0491) of III year won 2nd place in paper presentation on the title of “Metamorphic Robots” at Guru Nanak Institute of Technology, Hyderabad on 25th Mar 2017.
  14. Ms. Chaturya Kiran (13951A04A8) of IV year won 3rd place in paper presentation on the title of “Easy-To-Swallow Wireless Telemetry” at Mahaveer Institute of Science and Technology, Hyderabad on 03rd Mar 2017.
  15. Ms. V Pradeepthi (13951A04C8) of IV year won 2nd place in paper presentation on the title of “Eye Directive Wheelchair” at St Peter’s College of Engineering and Technology, Hyderabad on 29th Sep 2016.
  16. Ms. M Sadhiya (13951A04C3) of III year won 3rd place in paper presentation on the title of “Wireless Communications from High Altitude Platforms” at Stanley College of Engineering and Technology for Women, Hyderabad on 13th Mar 2016.
  17. Mr. J Krishna Mohan Rao (13951A04B5) of III year won 2nd place in paper presentation on the title of “Designing Low-Energy Embedded Systems” at Madanapalle Institute of Technology and Science, Madanapalle on 29th Mar 2016.
  18. Mr. Reddy Nikhil (14951A0480) of II year won 2nd place in paper presentation on the title of “5G Wireless System” at Bapatla Engineering College, Bapatla on 12th Mar 2016.
  19. Mr. D Shiva Sai Kiran (13951A04E2) of III year won 2nd place in paper presentation on the title of “DNA Chips” at GVIT, Bhimavaram on 23rd Feb 2016.
  20. Ms. Bhavana Majji (14951A0465) of II year won 2nd place in paper presentation on the title of “Robotic balancing” at ACE Engineering College, Hyderabad on 10th Oct 2015.
  21. Mr. V Varun Vivek (13951A04E9) of III year won 3rd place in paper presentation on the title of “Intelligent transport“at Sphoorthy Engineering College, Hyderabad on 03rd Oct 2015. 
  22. Ms. Yenni Veena (14951A04B1) of II year won 2nd place in paper presentation on the title of “Self Healing Computers” at JB Institute of Engineering & Technology, Hyderabad on 16th Mar 2016.
  1. Ms. Sri kavya.G (16951A04J5) of third year Completed  internship at South Central Railways (In Department of Signalling & Communication)
  2. Ms. Siri Chandana.S (16951A04H5) of third year Completed  internship at South Central Railways (In Department of Signalling & Communication)
  3. Ms. Sree Lekhya.D (16951A04J1) of third year Completed  internship at South Central Railways (In Department of Signalling & Communication)
  4. Ms. Likitha (16951A0469) of third year Completed  internship at South Central Railways (DYCSTE)
  5. Ms. Pavitra.V(16951A04A4) of third year Completed  internship at South Central Railways (DYCSTE)
  6. Ms. Sree lekha.M (16951A04J8) of third year Completed  internship at Bharat Heavy Electrical Limited (BHEL)
  7. Ms. K Sravya (16951A04J0) of third year Completed  internship at Bharat Sanchar Nigam  Limited (BSNL)
  8. Ms. S Keerthi (16951A04K6) of third year Completed  internship at Bharat Sanchar Nigam  Limited (BSNL)
  9. Ms. G Yamini (16951A04N1) of third year Completed  internship at Bharat Sanchar Nigam  Limited (BSNL)
  10. Ms. Vineesha (16951A04M4) of third year Completed  internship at Bharat Sanchar Nigam  Limited (BSNL)
  11. Ms. Vahna priya (16951A04N0) of third year Completed  internship at Bharat Sanchar Nigam  Limited (BSNL)
  12. Ms. Sravani (16951A04H8) of third year Completed  internship at bharat sanchar nigam  limited (BSNL)
  13. Ms. G Manisha (16951A0480) of third year Completed  internship at Bharat Sanchar Nigam  Limited (BSNL)
  14. Ms. Janani Selvam (16951A0499) of third year Completed  internship at Bharat Sanchar Nigam  Limited (BSNL)
  15. Mr. N Mohan Naik (16951A0485) of third year Completed  internship at Bharat Sanchar Nigam  Limited (BSNL)
  16. Ms. Pavan (16951A04A1) of third year Completed  internship at Bharat Sanchar Nigam  Limited (BSNL)
  17. Mr. M Suraj (16951A04K5) of third year Completed  internship at Swecha internship program
  18. Mr. Kunal Maharana  (16951A0474) of third year Completed  internship at Stumag internship program
  19. Ms. V Yaseswini (13951A04F3) of fourth year completed six months project and internship at BYJUS, Bangalore.
  20. Mr. Sai Suswanth A (13951A04D8) of fourth year completed fourteen weeks project and internship at ISRO Satellite Centre, Hyderabad.
  21. Mr. Varun Vivek V (13951A04E9) of fourth year completed fourteen weeks project and internship at ISRO Satellite Centre, Hyderabad.
  22. Ms. Yenni Veena (14951A04B1) of third year completed summer internship at ECIL, Hyderabad from 01st - 20th May 2017.
  23. Ms. Ch Chandana (14951A0467) of third year completed summer internship at ECIL, Hyderabad from 01st - 20th May 2017.
  24. Ms. M Anusha (14951A0461) of third year completed internship at ECIL, Hyderabad from 01st - 20th May 2017.
  25. Mr. Ch Harsha Hemanth (14951A4D0) of third year completed summer internship on Telecom, Old Mumbai from 01st - 30th May 2017.
  26. Mr. Paruk Mohamed Najesh (14951A4E1) of third year completed internship on Digital Marketing from 1st - 15th June 2017.
  27. Mr. A Nagarajuna Babu (14951A0479) of third year completed internship at Icon Tele Limited from 1st - 28th Jun 2017.
  28. Ms. Sreeharini D (12951A0447) of fourth year completed project and internship at BSNL -RTTC, Hyderabad for a duration of 16 weeks.
  29. Ms. M Nikhila Durga (12951A0427) of fourth year completed project and internship at BSNL - RTTC, Hyderabad for a duration of 18 weeks.
  30. Mr. Y Amnindhar Goud (13955A0407) of fourth year completed project and internship at HAL, Hyderabad for a duration of 16 weeks.
  31. Mr. Nuzhath Tatanoom (12951A0495) of fourth year completed project and internship at ECIL, Hyderabad for a duration of 8 weeks.
  32. Mr. G Vijay Kumar (12951A04B7) of fourth year completed project and internship at ECIL, Hyderabad for a duration of 8 weeks.
  33. Mr. R Goutham Kumar (12951A0480) of fourth year completed project and internship at ECIL, Hyderabad for a duration of 8 weeks.
  34. Mr. K Harish (12951A0482) of fourth year completed project and internship at ECIL, Hyderabad for a duration of 8 weeks.
  35. Mr. MD Basheer Ahmed (12951A0491) of fourth year completed project and internship at ETDC, Hyderabad for a duration of 12 weeks.
  36. Mr. G Prashanth (12951A0498) of fourth year completed project and internship at ETDC, Hyderabad for a duration of 12 weeks.
  37. Mr. B Thirumalesh (13955A0423) of fourth year completed project and internship at ETDC, Hyderabad for a duration of 12 weeks.
  38. Ms. P Tharani (12951A04B4) of fourth year completed project and internship at ETDC, Hyderabad for a duration of 12 weeks.
  39. Mr. C Anush (12951A0467) of fourth year completed project and internship at ETDC, Hyderabad for a duration of 12 weeks.
  40. Mr. V Venkatesh (12951A04B5) of fourth year completed project and internship at ETDC, Hyderabad for a duration of 12 weeks.
  41. Mr. Ch Vishnu Vivek (12951A04B9) of fourth year completed project and internship at ETDC, Hyderabad for a duration of 12 weeks.
  42. Mr. D Sai Krishna (12951A0436) of fourth year completed project and internship at ETDC, Hyderabad for a duration of 12 weeks.
  43. Ms. G Anunya (12951A0466) of fourth year completed project and internship at ETDC, Hyderabad for a duration of 12 weeks.
  44. Mr. U Adithya (12951A0461) of fourth year completed project and internship at ETDC, Hyderabad for a duration of 12 weeks.
  45. Mr. M Manoj Kumar (12951A0490) of fourth year completed project and internship at ETDC, Hyderabad for a duration of 12 weeks.
  46. Mr. V Ajay Kumar (12951A0462) of fourth year completed project and internship at ETDC, Hyderabad for a duration of 12 weeks.
  47. Mr. D Sai Krishna (12951A04836) of fourth year completed internship at ECIL, Hyderabad for a duration of 6 weeks.
  48. Mr. J Arun Kumar (12951A0405) of fourth year completed project and internship at ECIL, Hyderabad for a duration of 6 weeks.
  49. Mr. M Nehru (12951A0408) of fourth year completed project and internship at ECIL, Hyderabad for a duration of 6 weeks.
  50. Ms. Sree Harini D (12951A0447) of fourth year completed project and internship at DRDL, Hyderabad for a duration of 8 weeks.
  51. Mr. P Mohith VSK (12951A0425) of fourth year completed project and internship at DRDL, Hyderabad for a duration of 8 weeks.
  52. Mr. Hemanth Kumar (12951A0406) of fourth year completed project and internship at DRDL, Hyderabad for a duration of 8 weeks.
  53. Ms. A Sampoorna (12951A0409) of fourth year completed project and internship at DRDL, Hyderabad for a duration of 8 weeks.
  1. Ms. Teega Damini (14951A0409) of final year won 1st place in tech bytes at GRIET, Hyderabad on 3th Apr 2017.
  2. Ms. J Swetha (15951A04J3) of third year won 1st place in E-PAPYRUS at Spoorthy Engineering College, Hyderabad on 21st Jun 2017.
  3. Mr. C Vivek Kumar (15951A04P3) of third year won 1st place in EXHIPRO at Spoorthy Engineering College, Hyderabad on 21st Jun 2017.
  4. Mr. J Umesh (16951A04L2) of second year won consolidsted place in E POSTERIZA at Spoorthy Engineering College, Hyderabad on 21st Jun 2017.
  5. Ms. Boinpally Nuthana (14951A0424) of final year won 1st place in tech bytes at GRIET, Hyderabad on 3rd Aug 2017.
  6. Mr. Ambavaram Praveen Reddy (14951A0429) of final year won 1st place in technical quiz at GRIET, Hyderabad on 3rd Aug 2017.
  7. Ms. Sirna Sravya (14951A0448) of final year won 1st place in technical hunt at GNIT, Hyderabad on 6th Nov 2017.
  8. Ms. Upadhyayula Sai Pushyami (14951A0436) of final year won 1st place in tech bytes at GNIT, Hyderabad on 6th Nov 2017.
  9. Mr. Marrkanti Srikanth (16951A04J7) of second year won 1st place in technical quiz at JNTU, Hyderabad on 22nd Dec 2017.
  10. Mr. Jetti Srinadh (15951A04K2) of third year won consolidated place in poster presentation at JNTU, Hyderabad on 22nd Dec 2017.
  11. Mr. Goli Trishul (16951A04k9) of second year won consolidated place in technical quiz at JNTU, Hyderabad on 22nd Dec 2017.
  12. Ms. C Rohini (14951A0488) of final year won 1st place in Electro mania at St Martin’s college of Engineering, Hyderabad on 6th Dec 2017.
  13. Ms. J Thejasree (14951A04A8) of final year won 3rd place in technical quiz at St Martin’s College of Engineering Hyderabad on 6th Dec 2017.
  14. Ms. Kande Sravya (16951A04J0) of second year won 1st place in Line Seguidor at BVRIT Hyderabad on 21st Feb 2018.
  15. Mr. T Sai Deepak (16951A04C8) of second year won 2nd place in SPYLOCK’S CHAMBER at BVRIT, Hyderabad on 21st Feb 2018.
  16. Ms. G Mahathi (14951A0473) of final year won 1st place in technical hunt at BVRIT Hyderabad on 21st Feb 2018.
  17. Mr. Srinith Kunda (15951A04K3) of third year won 1st place in circuit design at St Peters engineering college, Hyderabad on 27th Feb 2018.
  18. Ms. S S Sameeksha (16951A04H2) of second year won consolidated place in Poster Presentation at St Peters engineering college, Hyderabad on 27th Feb 2018.
  19. Mr. Lingam Rajesh (16951A04B7) of second year won 1st place in Poster Presentation at St Peters engineering college, Hyderabad on 27th Feb 2018.
  20. Mr. V Sai Kumar (14951A0490) of final year won consolidated place in Electro mania at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 17th Mar 2018.
  21. Ms. Gutta Jyothsna (14951A04D3) of final year won 1st place in circuit design at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 17th Mar 2018.
  22. Mr. Boddu Rohith Kumar (14951A04E8) of final year won consolidated place in circuit design at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 17th Mar 2018.
  23. Mr. M Sai Prashanth Reddy (14951A0435) of final year won 1st place in technical quiz at MRCET, Hyderabad on 2nd Apr 2018.
  24. Mr. Kolagani Machagiri (14951A0417) of final year won consolidated place in technical quiz at MRCET, Hyderabad on 2nd Apr 2018.
  25. Ms. Swetha (15951A04J3) of third year won 1st place in code debugging at MLR Institute of Technology, Hyderabad on 4th Apr 2018.
  26. Mr. Vamsi Krishna Muthe (15951A04M3) of third year won consolidated place in Poster Presentation at MLR Institute of Technology, Hyderabad on 4th Apr 2018.
  27. Mr. Vadla Rahul (14951A0430) of final year won 1st place in technical hunt at MLR Institute of Technology, Hyderabad on 4th Apr 2018.
  28. Mr. Srinith Kunda (15951A04K3) of second year won 1st place in Line Seguidor at BVRIT, Hyderabad on 21st Feb 2017.
  29. Mr. Vamsi Krishna Muthe (15951A04M3) of second year won 2nd place in SPYLOCK’S CHAMBER at BVRIT, Hyderabad on 21st Feb 2017.
  30. Ms. G Mahathi (14951A0473) of third year won 1st place in Circuit Design at St. Peter’s Engineering College Hyderabad on 27th Feb 2017.
  31. Mr. C Vivek Kumar (15951A04P3) of second year won consolidated place in Poster Presentation at St. Peters Engineering College, Hyderabad on 27th Feb 2017.
  32. Ms. J Swetha (15951A04J3) of second year won 1st place in Poster Presentation at St Peter’s Engineering College, Hyderabad on 27th Feb 2017.
  33. Mr. Kolagani Machagiri (14951A0417) of third year won 1st place in E-PAPYRUS at Spoorthy Engineering College, Hyderabad on 21st Jun 2016.
  34. Ms. Sirna Sravya (14951A0448) of third year won 1st place in EXHIPRO at Spoorthy Engineering College, Hyderabad on 21st Jun 2016.
  35. Mr. Jetti Srinadh (15951A04k2) of second year won consolidated place in E POSTERIZA at Spoorthy Engineering College, Hyderabad on 21st Jun 2016.
  36. Ms. J Thejasree (14951A04A8) of third year won 1st place in code debugging at MLR Institute of Technology, Hyderabad on 6th Apr 2017.
  37. Mr. Vadla Rahul (14951A0430) of third year won consolidated place in Poster Presentation at MLR Institute of Technology, Hyderabad on 6th Apr 2017.
  38. Mr. Vishnu Vardhan Reddy G (13951A0449) of final year won 1st place in Technical Hunt at MLR Institute of Technology, Hyderabad on 6th Apr 2017.
  39. Mr. Sri Teja P (13951A0441) of final year won 1st place in Technical Hunt at GNIT, Hyderabad on 7th Nov 2016.
  40. Ms. Kavitha T (13951A0413) of final year won 1st place in Tech Bytes at GNIT, Hyderabad on 7th Nov 2016.
  41. Ms. Boinpally Nuthana (13951A0424) of third year won 1st place in Tech Bytes at GRIET, Hyderabad on 3rd Aug 2016.
  42. Mr. Kailash Yadav (13951A0411) of final year won 1st place in Tech Bytes at GRIET, Hyderabad on 3rd Aug 2016.
  43. Ms. Laxmi Bhavani Karem (13951A0415) of final year won 1st place in Technical Quiz at GRIET, Hyderabad on 3rd Aug 2016.
  44. Ms. V Vaishnavi (15951A04J9) of second year won 1st place in Technical Quiz at JNTU, Hyderabad on 22nd Dec 2016.
  45. Ms. Upadhyayula Sai Pushyami (14951A0436) of third year won consolidated place in Poster Presentation at JNTU, Hyderabad on 22nd Dec 2016.
  46. Mr. Swetha (15951A04J3) of second year won consolidated place in Technical Quiz at JNTU, Hyderabad on 22nd Dec 2016.
  47. Mr. Yadagiri K (14951A0430) of final year won 1st place in Technical Quiz at MRCET, Hyderabad on 17th Apr 2017.
  48. Mr. Sai Kiran Brungi (14951A0451) of final year won consolidated place in Technical Quiz at MRCET, Hyderabad on 17th Apr 2017.
  49. Ms. C Rohini (14951A0427) of final year won 1st place in Electro mania at St. Martin’s College of Engineering, Hyderabad on 6th Dec 2016.
  50. Ms. Radhika Padishala (14951A0424) of final year won 3rd place in technical quiz at St Martin’s college of Engineering Hyderabad on 6th Dec 2016..
  51. Ms. Shivani Rawat (14951A0439) of final year won consolidated place in Electro mania at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 17th Mar 2017.
  52. Mr. Abhilash Vengaldas (14951A0401) of final year won 1st place in Circuit Design at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 17th Mar 2017.
  53. Ms. Sreeja Manchala (14951A0402) of final year won consolidated place in Circuit Design at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 17th Mar 2017.
  54. Mr. Kailash Yadav (13951A0411) of third year won 1st place in code debugging at MLR Institute of Technology Hyderabad on 6th Apr 2016.
  55. Ms. Upadhyayula Sai Pushyami (14951A0436) of third year won consolidated place in Poster Presentation at MLR Institute of Technology Hyderabad on 6th Apr 2016.
  56. Ms. Padmaja S (12951A04E7) of final year won 1st place in technical hunt at MLR Institute of Technology Hyderabad on 6th Apr 2016.
  57. Mr. Sai Krishna Dronavalli (12951A0436) of final year won 1st place in Technical Hunt at GNIT, Hyderabad on 6th Nov 2015.
  58. Mr. Priyesh Kumar Jha (12951A04F2) of final year won 1st place in Tech Bytes at GNIT, Hyderabad on 6th Nov 2015.
  59. Ms. Uma Rani Rottala (12951A0434) of final year won 1st place in Tech Bytes at GRIET, Hyderabad on 11th Apr 2016.
  60. Ms. Naseem (12951A0455) of final year won 1st place in Tech Bytes at GRIET, Hyderabad on 11th Apr 2016.
  61. Ms. Sri Ramya Konduri (12951A0450) of final year won 1st place in Circuit Design at Institute of Aeronautical Engineering Hyderabad on 17th Sep 2015.
  62. Mr. Boddu Rohith Kumar (14951A04E8) of final year won consolidated place in Circuit Design at Institute of Aeronautical Engineering Hyderabad on 17th Sep 2015.
  63. Ms. Shalini Kommu (12951A04G4) of final year won 1st place in Technical Quiz at MRCET, Hyderabad on 2nd Feb 2016.
  64. Mr. Harish Munigala (12951A0483) of final year won consolidated place in Technical Quiz at MRCET, Hyderabad on 2nd Feb 2016.
  65. Ms. Kavitha T (13951A0413) of third year won 1st place in E-PAPYRUS at Spoorthy Engineering College, Hyderabad on 21st Jun 2015.
  66. Ms. Boinpally Nuthana (13951A0424) of third year won 1st place in EXHIPRO at Spoorthy Engineering College, Hyderabad on 21st Jun 2015.
  67. Ms. Gutta Jyothsna (14951A04D3) of second year won consoled place in E POSTERIZA at Spoorthy Engineering College, Hyderabad on 21st Jun 2015.
  68. Ms. C Rohini (14951A0488) of second year won 1st place in Line Seguidor at BVRIT, Hyderabad on 22nd Feb 2016.
  69. Ms. Teega Damini (14951A0409) of second year won 2nd place in SPYLOCK’S CHAMBER at BVRIT, Hyderabad on 22nd Feb 2016.
  70. Ms. G Mahathi (14951A0473) of final year won 1st place in Technical Hunt at BVRIT, Hyderabad on 22nd Feb 2016.
  71. Mr. Vishnu Vardhan Reddy G (13951A0449) of third year won 1st place in Circuit Design at St Peters Engineering College, Hyderabad on 28th Mar 2016.
  72. Ms. G Mahathi (14951A0473) of second year won consolidated place in Poster Presentation at St Peters Engineering College, Hyderabad on 28th Mar 2016.
  73. Ms. Sirna Sravya (14951A0448) of second year won 1st place in Poster Presentation at St Peters Engineering College, Hyderabad on 28th Mar 2016.
  74. Ms. Boinpally Nuthana (14951A0424) of second year won 1st place in Technical Quiz at JNTU, Hyderabad on 22nd Dec 2015.
  75. Mr. Sri Teja P (13951A0441) of third year won consolidated place in poster presentation at JNTU, Hyderabad on 22nd Dec 2015.
  76. Ms. Teega Damini (14951A0409) of second year won consolidated place in Technical Quiz at JNTU, Hyderabad on 22nd Dec 2015.
  77. Ms. Sree Harini Dunnala (14951A0447) of final year won 1st place in Electro Mania at St. Martin’s College of Engineering, Hyderabad on 6th Dec 2015.
  78. Ms. Ramya Rayala (12951A04A0) of final year won 3rd place in Technical Quiz at St. Martin’s College of Engineering, Hyderabad on 6th Dec 2015.
  1. Ms.Peyyety Pankaja Bindu (14951a04e0), Mr .Deepak Kumar Yadav (14951A04C1), Mr. Kanduri Karthik (14951A04D4), Mr .D Shailender Reddy (14951A04F3), from IV year had won 2nd prize in “IEEE Engineering College Expo” organized by Nalla Narsimha Reddy Group of Institutions on 18th Jul 2017.
  2. Mr.V.arun Kumar (14951A0463), Mr.R Vasanthi latha (14951A04B0), Mr. R Ajay Kumar (14951A0458), from IV Year has secured  II Prize in project presentation held at IEEE SB and ECE Department. Organized the 17th National Level Technical Innovative Project Expo 14th Aug 2017.
  3. Mr. Kotha Hari Chandra(14951A04C8), Mr. .Gutha Ganesh Reddy(14951A04C4),Mr. Tunge Sri Sailam (14951A04G0), Mr. .Talari Hari Kishan (15955A0429) from IV th Year has secured  II Prize in project presentation held at BVRIT, in Hyderabad  on 7th Oct  2017.
  4. Ms .Aaluri Sandhya(14951a04f2), Mr. .Kondala Praveen Kumar(14951A04E3), Mr .R Sreeram Bharadwaj(14951A04F9), Mr. .Sheik Gouse(14951A04F7), from IV th Year has secured  IIIrd  Prize in ANVESHANA-2017, HYDERABAD (5th Edition), held at Institute of Engineers, Telangana State center, Khairathabad, Hyderabad from 29th to 31st Jan 2018.
  5. Bollampalli Bhargavi (14951A0407), Tirunagari Venkata Akhila(15955A0411), Nareddy Susmitha(15955A0408), P  Sowmya(14951A0447), from IV th Year has secured  I Prize in Project Expo held at LORDS Institutte of engineering and  technology on 28th Mar 2018.
  6. Mr.Chakilam Revanth (14951A04E6), Mr.Karthik Reddy Rachuri (14951A04D5), Mr. Dikshith Reddy Ashireddy(14951A04C3), Ms. P Anuradha(14951A04B5) from IV th Year has secured  II Prize in project presentation held at VNR Vignan Jyothi Institute of Engineering  and  technology in Hyderabad  on 12th and 13th Mar 2018.
  7. Ms. Shivani Rawat (13951A0439), Mr. Murali Thinnavalli (13951A0419), Ms. Ramyasri Sollu  (13951A0425), Ms. Rohini N (13951A0427) from fourth year has secured  IInd prize in Project Expo Presentation held at VNR Vignana Jyothi Institute of Engineering  and  technology in Hyderabad  on 27th  and 28th Feb 2017.
  8. Ms. Vydehi Merusomayajula (13951A0450), Ms. Tansy Melina Pasupula (13951A0442), Ms. Sowjanya Upperla (14955A0403), Mr. Venkata Sai Krishna Pothana (14955A0405) from fourth year has secured  Ist prize in Technical Project Expo Presentation held at BVRIT on 22nd Feb 2017.
  9. Mr. Kaushik  Jr  (13951A0471),  Ms. Ramya Sree Mandava (13951A0484), Mr. Rakesh Reddy M (13951A0482), Mr. Bharath Chandra Reddy S (13951A0457) from fourth year has secured  IInd prize in  in  AKAAR Project Expo Presentation held at VBIT on 11th Apr 2017.
  10. Ms. Tejasree Kethinedi (13955A04A0), Ms. Vishali Saddi (13951A04A4), Ms. Parikshith Beenaveni  (13951A0476), Mr. Ganesh Gangula (14955A0465) from fourth year has secured  IInd prize in   Project Expo Presentation held at CMR Technical Campus on 25th  and 26 th  Mar 2017.
  11. Mr. Prasanth Vellampalli (13951A04D0), Ms. Yaseswini Veerla (13951A04F3), Mr. Ganesh Chary Channoji (13951A04B0), Mr. Krishna Mohan Rao Jupally (13951A04B5)  from fourth year has secured  IInd prize in CVR-IETE TECH FEST Project Expo Presentation held at CVR College Of Engineering on 20th Jan 2017.
  12. Ms. Sneha Veerannagari (13951A04E4), Mr. Venkata Poornachander Reddy M (13951A04F0), Mr. Akshar Joshi M (13951A04A6), Mr. Prem Kumar Vaddepally (13951A04D1) from fourth year has secured IIIrd prize in National Science Day 2017 is organized by MLRIT on 28th Feb 2017.
  13. Ms. Nikhila Durga Miriyala (12951A0427), Mr. Devanna Bhukya (13955A0403), Mr. Sreekar Reddy R (12951A0448), Ms. Kavitha Panumatinti (12951A0413) from fourth year has secured  Ist prize in project presentation held at TEXPLOSION project expo organized by MRCE on 9th -10th Oct 2015.
  14. Mr. Rajanikanth Madishetti (12951A04F4), Mr. Krishna Vamshi (12951A04D7), Mr. Naga Nitin Korlepara (12951A04E4), Mr. Abhishek K N V K(12951A04C1), from fourth year has secured  IInd prize in  TECHNOLITES project expo presentation held at Vardhaman College Of Engineering in September 2015.
  15. Ms. Sree Harini Dunnala (12951A0447), Mr.Hemanth Kumar (13955A0406), Mr. Mohit Venkata Sai Kumar P (12951A0425) from fourth year has secured  2nd prize in project presentation held at EMBLOZON technical project expo organized by JNTUH, Kukatpally on 25th and 26th Mar 2016.
  16. Ms. Sri Harini Kurma (12951A0449), Ms. Anusha Chitukula (12951A0402), Ms. Harika Uppala (12951A0412) from fourth year has secured  Ist prize in National level technical symposium of project expo held at ACE college of engineering on 9th -10th  Oct 2015.
  17. Mr. Venu Gopla Dasari (12951A04B6), Mr. Tarun Teja P V (12951A04B3), Mr. Shaik Salauddin   (12951A04A5K), Mr .Dharshan (12951A0474 ) from fourth year has secured  IIIrd prize in  TECHNOLITES project expo presentation held at Vardhaman College Of Engineering in Sep 2015.
  18. Ms. Ramya Rayala (12951A04A0), Ms. Priyanka Erra (13955A0419), Mr. Gopi Krishna Katari (12951A0478), Mr. Kanishk M (12951A0485) from fourth year has secured  IInd prize in  Technical Project Expo presentation held at MLRITM-2016.
  19. Mr. Abhishek Sadhula (12951A04C2), Mr. Pankaj Kumar Chanda (12951A04E8), Mr. Dilip Kumar Goud S (13955A0425), Mr. Shashank Reddy Ch  (12951A04G5), from fourth year has secured  IInd prize  in  AKAR-2016, an exhibition and competition of Projects developed and designed by final year B.Tech srudents was inaugurated by Mr.Bharani.K.Aroll, Vice President of Butler America Inc. & Cyberabad Security Council.
  1. Mr. Y Ajay Sai certified in CLAD certification from NI customer Education Certification on 28th Jul 2017.
  2. Mr. B Rohith Kumar certified in CLAD certification from NI customer Education Certification on 28th Jul 2017.
  3. Ms. A Sandhya certified in CLAD certification from NI customer Education Certification on 28th Jul 2017.
  4. Mr. K Hari Chandra Reddy certified in CLAD certification from NI customer Education Certification on 28th Jul 2017.
  5. Ms. M Sai Greeshma certified in CLAD certification from NI customer Education Certification on 28th Jul 2017. 
  6. Ms. R Vasanthi Latha certified in CLAD certification from NI customer Education Certification on 28th Jul 2017.
  7. Mr. B Ashok Kumar certified in CLAD certification from NI customer Education Certification on 28th Jul 2017.
  8. Ms. G Supriya Jyothi Reddy certified in CLAD certification from NI customer Education Certification on 28th Jul 2017.
  9. Mr. G Bharat Raj certified in CLAD certification from NI customer Education Certification on 28th Jul 2017.
  10. Mr. V Arun Kumar certified in CLAD certification from NI customer Education Certification on 28th Jul 2017.
  11. Mr. K Gowtham Reddy certified in CLAD certification from NI customer Education Certification on 28th Jul 2017.
  12. Ms. A Shamili certified in CLAD certification from NI customer Education Certification on 28th Jul 2017.
  13. Ms. R Abhinaya certified in CLAD certification from NI customer Education Certification on 28th Jul 2017.
  14. Mr. Siripuram Mohan Rao (14951A0477) of IV year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  15. Mr. Cholker Ajay Kumar (14951A0457) of IV year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  16. Mr. Routhu Vasanthi Latha (14951A04B0) of IV year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  17. Mr. Siddam Ravi Kumar Reddy (14951A0487) of IV year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  18. Mr. Landa Akhil (15951A0407) of III year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  19. Ms. P Nirupama (15951A04A3) of III year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  20. Ms. Bhukya Aruna (15951A0418) of III year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  21. Mr. Kondala Dinesh Babu (15951A0443) of III year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  22. Mr. Jalla Madhu Kiran (15951A0487) of III year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  23. Mr. Suthrala Uday Kumar (14951A04A9) of IV attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  24. Ms. N Harshitha (15951A0461) of III year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  25. Mr. Vemula Arunkumar (14951A0463) of IV year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  26. Ms. Aparna Nunavath (13951A0404) of IV year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  27. Mr. Arshavardhan Reddy M (13951A0409) of IV year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  28. Mr. Kailash Yadav (13951A0411) of IV year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  29. Mr. Sampath Kumar Chennoju (13951A0434) of IV year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  30. Ms. Saraswathi Naga Sai Bhavani K (13951A0436) of IV year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  31. Ms. Sree lekha M (16951A04J8)) of III year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  32. Ms. Pavitra V (16951A04A4)) of III year attended workshop in “Micro Electro Mechanical System” at Institute of Aeronautical Engineering on 06th Jun 2016.
  33. Mr. Y Ajay Sai of II year attended workshop on “Overview on LabVIEW at Institute of Aeronautical Engineering on 23rd Jan 2016.
  34. Mr. B Rohith Kumar of II year attended workshop on “Overview on LabVIEW at Institute of Aeronautical Engineering on 23rd Jan 2016.
  35. Ms. A Sandhya of II year attended workshop on “Overview on LabVIEW at Institute of Aeronautical Engineering on 23rd Jan 2016.
  36. Mr. K Hari Chandra Reddy of II year attended workshop on “Overview on LabVIEW at Institute of Aeronautical Engineering on 23rd Jan 2016.
  37. Ms. M Sai Greeshma of II year attended workshop on “Overview on LabVIEW at Institute of Aeronautical Engineering on 23rd Jan 2016.
  38. Ms. R Vasanthi Latha of II year attended workshop on “Overview on LabVIEW at Institute of Aeronautical Engineering on 23rd Jan 2016.
  39. Mr. B Ashok Kumar of II year attended workshop on “Overview on LabVIEW at Institute of Aeronautical Engineering on 23rd Jan 2016.
  40. Ms. G Supriya Jyothi Reddy of II year attended workshop on “Overview on LabVIEW at Institute of Aeronautical Engineering on 23rd Jan 2016.
  41. Mr. G Bharat Raj of II year attended workshop on “Overview on LabVIEW at Institute of Aeronautical Engineering on 23rd Jan 2016.
  42. Mr. V Arun Kumar of II year attended workshop on “Overview on LabVIEW at Institute of Aeronautical Engineering on 23rd Jan 2016.
  43. Mr. K Gowtham Reddy of II year attended workshop on “Overview on LabVIEW at Institute of Aeronautical Engineering on 23rd Jan 2016.
  44. Ms. A Shamili of II year attended workshop on “Overview on LabVIEW at Institute of Aeronautical Engineering on 23rd Jan 2016.
  45. Ms. R Abhinaya of II year attended workshop on “Overview on LabVIEW at Institute of Aeronautical Engineering on 23rd Jan 2016.

ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING

2015-2016

  1. Mr. CHBS. Karthikeya Raju (12951A0204) & team from III year has secured best innovation award in Hybrid GO-KART Challenge held at Imperial Society of Innovative Engineers, Coimbature, Tamilnadu from 27-29 January, 2015.

2015-2016

  1. Ms. M Mounika (12951A0215) and team from IV year has secured I prize in project presentation held at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 05 September, 2015.
  2. Ms. S Reshma (13951A0225) and team from IV year has secured I prize in project presentation held at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 18 September, 2016

2016-2017

  1. Mr. P Hemachandhar (14951A0212) and team from IV year has secured I prize in project presentation held at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on November, 2017.
  2. Mr. E Gopi(15955A0203) and Mr, B Sainath Reddy (14955A0229) from IV year has secured II prize in project presentation held at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 03 November, 2017.

2017-2018

  1. Mr. V Shashank(17955A0225) and Mr. T Venkatesh (17955A0234) from II year has secured I prize in project presentation held at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 08 April, 2018.

2017-2018

  1. M Uday Kiran Reddy (16955A0207) from III year secured I prize in paper presentation at A National level Technical Symposium, MEDHANVESH-18 organized by BVRIT, Hyderabad on 04 March, 2018.
  2. M Uday Kiran Reddy (16955A0207) from III year secured I prize in Green paper presentation at A National level Technical Symposium, MEDHANVESH-18 organized by BVRIT, Hyderabad on 04 March, 2018.
  3. M Uday Kiran Reddy (16955A0207) from III Year has secured I prize in Technical paper presentation at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 02 November, 2017.
  4. M P Hemachander (14951A0212) and M Mukesh Kumar (15955A0205) from IV Year has secured II prize in Technical paper presentation at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 02 November, 2017

2016-2017

  1. P Pavan Kumar (12951A0218) from IV year has secured I prize in Technical Quiz (Online) held at Department of Electrical and Electronics Engineering, Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 14 August, 2016
  2. A Subhaga (13951A0235) from IV year has secured II prize in Technical Quiz (Online) held at Department of Electrical and Electronics Engineering, Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 14 August, 2016
  3. B Chandra Kiran (14955A0201) and team from IV year has secured I prize in Technical Quiz held at Department of Electrical and Electronics Engineering, Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 14 August, 2016
  4. M Sunil (14951A0234) and team from III year has secured II prize in Technical Quiz held at Department of Electrical and Electronics Engineering, Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 14 August, 2016
  5. M Uday Kiran Reddy (16955A0207) from II Year has secured I prize in Technical paper presentation at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 18 September, 2016.

2015-2016

  1. Sri Laxmi Reddy (13951A0234) from III year has secured I prize in Technical paper presentation at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 05 September, 2015.
  2. S Vishnubhandhavi (12951A0255) from III year has secured I prize in Technical paper presentation at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 04 March, 2014.

2017-2018

  1. D Vijay from IV year has cleared certification program on NI clad exam conducted by NI Instruments, Bangloore on 28 July, 2017.
  2. M P Hemachander from IV year has cleared certification program on NI clad exam conducted by NI Instruments, Bangloore on 28 July, 2017.
  3. R Vineesha from IV year has cleared certification program on NI clad exam conducted by NI Instruments, Bangloore on 28 July, 2017.
  4. A Varaprasad from IV year has cleared certification program on NI clad exam conducted by NI Instruments, Bangloore on 28 July, 2017.

2017-2018

  1. M Uday Kiran Reddy (16955A0207) from III year secured I prize in paper presentation at A National level Technical Symposium, MEDHANVESH-18 organized by BVRIT, Hyderabad on 04 March, 2018.
  2. M Uday Kiran Reddy (16955A0207) from III year secured I prize in Green paper presentation at A National level Technical Symposium, MEDHANVESH-18 organized by BVRIT, Hyderabad on 04 March, 2018.
  3. M Uday Kiran Reddy (16955A0207) from III Year has secured I prize in Technical paper presentation at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 02 November, 2017.
  4. M P Hemachander (14951A0212) and M Mukesh Kumar (15955A0205) from IV Year has secured II prize in Technical paper presentation at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 02 November, 2017

2016-2017

  1. M Uday Kiran Reddy (16955A0207) from II Year has secured I prize in Technical paper presentation at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 05 September, 2016.
  2. Sri Laxmi Reddy (13951A0234) from III year has secured I prize in Technical paper presentation at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 05 September, 2015.
  3. S Vishnubhandhavi (12951A0255) from III year has secured I prize in Technical paper presentation at Institute of Aeronautical Engineering, Hyderabad on 04 March, 2014.

2016-2017

  1. V. Srikanth (12951A0245), “Vehicle Tracking and Detection by using  GPS,GSM and MEMS a Prototype Model”, International Conference on Advances in Computer Science, Engineering and Communications, Hyderabad, India, pp. 104–108, 23 – 24  January, 2016. (ISSN: 978-93-5235-625-6).
  2. B. Chakrapani (12951A0206) “Micro Controller based Speed Control of  a DC Motor using PWM technique”, International Conference on Advances in Computer Science, Engineering and Communications, Hyderabad, India, pp. 121–125, 23 – 24 January 2016. (ISSN:978-93-5235-625-6
  3. A. Mallika (12951A0212)  “Three Phase Reactive Power Control Using LabVIEW”, International Conference on Advances in Computer Science, Engineering and Communications, Hyderabad, India, pp. 121–125, 23 – 24 January 2016. (ISSN:978-93-5235-625-6)
  4. A Ratnavalli (12951A0224), Y Sreya Tejasvi (12951A0241), “Solar Tracking”, International Conference on Advances in Computer Science, Engineering and Communications, Hyderabad, India, pp. 121–125, 23 – 24 January 2016. (ISSN:978-93-5235-625-6)
  5. S Vishnu Bandhavi (12951A0255), CH B S Karthikeya Raju (12951A0204), Akshay Jujare (12951A0201), “Regenerative Applications in Electromechanical Drives”, International Conference on Advances in Computer Science, Engineering and Communications, Hyderabad, India, pp. 121–125, 23 – 24 January 2016.(ISSN:978-93-5235-625-6)
  6. G. Prasad (12951A0219), “Vehicle Tracking and Detection by using  GPS,GSM and MEMS a Prototype Model”, International Conference on Advances in Computer Science, Engineering and Communications, Hyderabad, India, pp. 104–108, 23 – 24  January, 2016. (ISSN:978-93-5235-625-6)
  7. K. Venugopal (12951A0251), “Vehicle Tracking and Detection by using  GPS,GSM and MEMS a Prototype Model”, International Conference on Advances in Computer Science, Engineering and Communications, Hyderabad, India, pp. 104–108, 23 – 24  January, 2016. (ISSN:978-93-5235-625-6)
  8. G. Rohith (12951A0229), “Vehicle Tracking and Detection by using  GPS,GSM and MEMS a Prototype Model”, International Conference on Advances in Computer Science, Engineering and Communications, Hyderabad, India, pp. 104–108, 23 – 24  January, 2016. (ISSN:978-93-5235-625-6)
  9. G. Anusha (14951D5401), “Study of Fuel cell fed DC-AC Multi Level Converter in Induction Motor Drives”, National Conference on Advances in Control, Power, Energy and Electronic Systems,  Hyderabad, India, February, 2017
  10. Rohini Kulkarni (14951D5408), “Analysis of Speed Control of Brushless DC Motor using Hybrid Fuzzy Controller”, National Conference on Advances in Control, Power, Energy and Electronic Systems,  Hyderabad, India, 24 – 26  March, 2017.
  11. G. Hanna (14951D5403), “Three Port DC-DC Closed Loop Converter for Photovoltaic Stand-Alone System”, National Conference on Advances in Control, Power, Energy and Electronic Systems, Hyderabad, India, 24 – 26 March, 2017.

MECHANICAL ENGINEERING

  1. Abbas, M. RishwanthMudiraj, G.Shravani of final year have participated in Amalgam event at IIT, Madras, conducted by ARK Tehnosolutions in year 2017.
  2. C ManojRoopak,P Srikar Reddy of final year have participated and won I prize in ROBOTRYST 2015 at IIT, Delhi in the year 2015.
  3. S Jeevani,of final year has participated and won II prize in ROBOTRYST 2015 at IIT, Delhi in the year 2015.
  4. Arpita Gopal Mor,Ashwitha N of third year have participated and won II prize in ROBOTRYST 2015 at IIT, Delhi in the year 2015.
  5. R.Sai Neelalohith,Saurabh,Ankur,Abhishek Raghav of second year has participated inTechnofest 2015 at IIT, Bombay in the year 2015.
  6. B.Abhinav,K.Sampath Goud,M.Ajay and V.Subash Reddy of final year have participated inMotor Bike Overhauling technical event AARUSH SRM University in the year 2015.
  7. M Srikanth,Adarsh Kumar,A Anil Kumar and of final year have participated in Advanced Weld Techniques technical event at GNIT, Hyderabad in the year 2014
  8. U Aravind Shankar and Gaurav Kumar Verma of final year have participated in Virtual Round of ISIE Hybrid Go-Kart Challenge (HGC 2014) at ISIE, Coimbatore, TN, Indiain the year 2014.
  9. Suman kumar,ChendupatalaNishith and B.Manohar of third year have participated in a technical event Junkyard Excavators at VNR VJIT, Hyderabad in the year 2014.
  10. S.Jeevani and B.Bhargavi of final year have participated in Mechanical Quiz conducted at VNR VJIT, Hyderabad in the year 2014.
  1. Dareksam Raza Abbas Mirza of final year has participated in the event Zavtra held at MLRIT and presented a technical paper in the year 2017.
  2. Tanuja of final year has participated in the event Consortium 2017 and won I prize in the event held at VNRVJIET Hyderabad in year 2017.
  3. Aswardhanof final year has participated in the event Consortium 2017 and won consolation prize in the event held at VNRVJIET Hyderabad in year 2017.
  4. Shravani of final year has participated in the event Sailing Wings and presented a paper, won I prize at MLRIT, Hyderabad in the year 2016.
  1. B. Ganesh, B Sunny, S Manoj, Chanakya and Yeshwanth Kumar along with other 20 students have participated in SAE Design  and Manufacturing of Formula 1 car  and won a consolation prize held at Buddha international circuit Noida, on 9thjuly 2018
  2. C. Manoj roopak, P. Srikarreddy and N Satya Swaroop along with other 21 students have participated in SAE Design  and Manufacturing of Formula 1 car  and won a consolation prize held at Buddha international circuit Noida, on 9thjuly 2016.
  3. Gaurav, Satya Swaroop, Manoj, karthik, srikar and Arvind along with other team members have Participated  in Hybrid Gocart competition and won a consolation design prize held at Karvi Motor speedway Coimbatore Chennai , on 21 march 2014
  1. B. Ganesh, B Sunny, S Manoj, Chanakya and Yeshwanth Kumar along with other 20 students have participated in SAE Design  and Manufacturing of Formula 1 car  and won a consolation prize for design presentation  held at Buddha international circuit Noida, on 9thjuly 2018.
  2. C. Manoj roopak, P. Srikarreddy and N Satya Swaroop along with other 21 students have participated in SAE Design  and Manufacturing of Formula 1 car  and won a consolation prizefor design presentation  held at Buddha international circuit Noida, on 9thjuly 2016.
  3. Gaurav, Satya Swaroop, Manoj, karthik, srikar and Arvind along with other team members have Participated  in Hybrid Gocart competition and won a consolation design presentation  prize held at Karvi Motor speedway Coimbatore Chennai , on 21 march 2014

CIVIL ENGINEERING

  1. S. Ramu, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  2. P. Ramyasri, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  3. R. Roshini, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  4. P. SaiRohithRao, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  5. V. SaiSravani, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018
  6. P. SaiSrija, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  7. M. Shirisha, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  8. B. Srilaxmi, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  9. G. Taruni, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  10. T. Tharun, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  11. G. Vamsi, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  12. R.Tulasi, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  13. K. Vamsi, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  14. G. Varsha, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  15. A. Vinay Kumar, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  16. K. Yamini, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  17. P. Eswar, a student of Civil Engineering Department have attended a workshop on “Disaster Management” at JNTU Hyderabad on 28th September 2018.
  1. Pervious Concrete as Pavers has been designed by student named N. Sai Kalyan of IV Year, Section-A bearing Roll number 149510120 in 2018.
  2. Interlocking Plastic Bricks has been designed by student named E.Sandeep Reddy of IV Year Section-A bearing Roll number14951A0124 in 2018
  1. Interlocking Plastic Bricks has been designed by student named E. Sandeep Reddy of IV Year Section-A bearing Roll number 14951A0124 in 2018
  2. Pervious Concrete as Pavers has been designed by student named N. SaiKalyan of IV Year, Section-A bearing Roll number 149510120 in 2018.
  1. Hydraulic Lift Bridge model is presented by students named Abdul Jabbar (15951A0101) and V. Bharadhwaj (15951A0112).
  2. Water Controlling System Through Sensors is presented by students named Sreeja Reddy (15951A0168),ViswaSreeja (15951A0185)
  3. Cable Stayed Bridge is presented by student named S.Nikhila (16951A0138).
  1. A Guest Lecture on “Utilization of Mineral Byproducts for Sustainable Construction” in Civil Engineering Department has been conducted for II, III and IV year Students on bases of development Skills on 5th October 2018.
  2. A program for IV year Students on 26th October 2017 i.e., Student Industrial Visit for Bharat Dynamics Limited (BDL), Hyderabad.
  3. Guest Lecture on Artificial Neural Networks and Optimization Techniques in Civil Engineering has been conducted for III and IV year Students on bases of development Skills.
  1. G.Parsharamulu, B. Surya Teja has attended for summer internship at HMWSS from 31/5/2018 to 30/7/2018.
  2. A.Sagar, S.Sai Kiran, M. Srinivas. E.Sai Ram has attended for summer internship at Greater Hyderabad Municipal Corporation from 1/6/2018 to 1/72018.
  3. M. Nikhil Kumar has attended summer internship at Cyber City Builders and Development Private Ltd. From 5/6/2018 to 15/6/2018.
  4. E. Sravan has attended for summer internship at Irrigation and Cad Department, Mulugu from 7/6/2018 to 23/6/2018.
  5. G. Grace has attended for summer internship at Ordinance factory, Sangareddy from 28/6/2018 to 12/7/2018.
  6. Amba Sharma from IV year has attended summer internship to INCOIS (Indian National Centre for Ocean Informatics Services), Hyderabad from1/72018to 15/7/2018.
  7. K. Vinod and B. Srinath have attended summer internship at D.E.C Infrastructure and Projects Private. Ltd., Hyderabad from 03/02/2017 to 10/02/2017.
  8. V. Prathyusha, R. Shirisha, C. Prathyusha, E. Sravan, P. Mahendar, A. Ravindar, has attended for summer internship at D.E.C Infrastructure & Projects (India) Private Limited from 25/06/2018 to 09/07/2018.
  1. S. ManideepaSai, Ch. Gayatri, B. Aparnahave presented a Paper on “Hotspots of River Godavari” at Veltech University, Chennai from 23rd February to 24th February 2018.